Nejméně státních peněz od roku 2010 letos obdrží ukrajinští filmaři. Tamní vláda proto zvažuje, že by začala vybírat poplatky za zahraniční snímky, které pustí do svých kin. V rámci toho chce ukrajinská vláda zavést rozdílnou sazbu pro americké a ruské filmy.

"Zvažujeme, že bychom za jednu minutu ruského filmu požadovali 400 hřiven a za jednu minutu amerického 200 hřiven," řekl ukrajinskému deníku Vesti Nikolaj Kňažickij, šéf kulturního výboru Verchovné rady, tedy ukrajinského parlamentu. Podle Kňažického by ministerstvo kultury, jež by peníze inkasovalo, mohlo tímto způsobem ročně získat v přepočtu až 1,2 miliardy českých korun.

Tyto peníze ukrajinské ministerstvo potřebuje. Letos má filmařům na dotacích vyplatit v přepočtu zhruba 120 milionů korun, což je čtyřikrát méně než před čtyřmi roky. Ani tyto peníze ale ministerstvo nemá. Mluvčí úřadu začátkem měsíce varoval, že kdyby ministerstvo – které má v důsledku války na východě Ukrajiny nyní snížený rozpočet – mělo tyto peníze vyplatit filmařům okamžitě, už by mu na zbytek roku žádné finance nezbyly.

Státní příspěvek filmařům na Ukrajině klesal postupně, ještě loni měl činit zhruba dvojnásobek toho co letos, tedy 240 milionů korun. Z těch ale ministerstvo dodnes vyplatilo pouze 20 procent. Minulý měsíc tak šéf státní filmové společnosti Goskino Filip Iljenko spočítal, že ukrajinský filmový průmysl aktuálně potřebuje injekci zhruba ve výši 474 milionů korun, aby producenti dokončili rozdělané projekty. "Pokud je nějakým způsobem nezískáme, celý průmysl to vrátí o deset až patnáct let zpátky," řekl agentuře UNN Iljenko.

Připomněl také, že podle původních plánů se Ukrajina letos měla stát součástí mezinárodního fondu Eurimages. U něj by filmaři mohli žádat o dotace i přesto, že Ukrajina není členem Evropské unie.

Související