Britský soulový zpěvák Sam Smith se stal vítězem nedělního udílení cen Grammy, jež obdržel za nahrávku i píseň roku. Pouze písničkář Beck jej na nejdůležitějším večeru, který se v hudebním průmyslu každoročně koná, připravil o titul album roku.

Dvaadvacetiletý britský nováček Smith získal dvě ceny Grammy za svůj singl Stay With Me (Darkchild Version) a dále byl jmenován nejlepším novým umělcem. Jeho debutové album In The Lonely Hour zvítězilo v kategorii pro nejlepší zpívanou desku. „Chtěl bych poděkovat muži, kterému je tato deska věnovaná a do něhož jsem se vloni zamiloval. Děkuji ti, že jsi mi zlomil srdce, protože jsi mi pomohl ke čtyřem Grammy,“ řekl Smith, když přebíral ocenění pro nahrávku roku.

V kategorii pro album roku překvapivě zvítězil písničkář Beck, jehož album Morning Phase v kategorii překonalo Smithovu desku a také nahrávky Pharrella Williamse, Beyoncé i Eda Sheerana. I díky tomu Beck získal celkem tři Grammy včetně té za nejlepší rockové album. „Z velké části jsme tohle album natočili u mě doma, takže bych chtěl zejména poděkovat dětem, že jsem je mohl nechat o trochu déle vzhůru,“ řekl Beck, který cenu převzal z rukou R&B hvězdy Prince. 

Pamětihodný moment nedělního udílení cen přišel ve chvíli, kdy zpěvačka Katy Perryová a americký prezident Barack Obama společně vystoupili proti domácímu násilí. Perryovou na pódium, kde pak zpívala svoji píseň By The Grace of God, uvedla Brooke Axtellová, sama oběť domácího násilí. „Skutečná láska neumlčuje, nezahanbuje ani nezneužívá,“ připomněla pak Perryová. V nahraném vzkazu pro diváky těsně předtím americký prezident Barack Obama vyzval umělce, kteří se předávání Grammy zúčastnili, aby pomohli skoncovat s domácím násilím. „Musí to přestat,“ řekl Obama.

Ztišené vystoupení Perryové, které po tomto vzkazu následovalo, bylo výrazně kontrastní oproti její nevázané, barvité a nejrůznější pomůcky využívající show, již Perry minulý týden předvedla na finále ligy amerického fotbalu Super Bowlu.

Další zprávu směrem k publiku při předávání hlavních cen pronesl Sam Smith, když diváky vyzval, aby se smířili s tím, jací jsou. „Než jsem tuto desku natočil, dělal jsem vše pro to, aby moji hudbu někdo slyšel,“ vyprávěl Smith. „Snažil jsem se zhubnout, dělal jsem hroznou hudbu. Teprve když jsem začal být sám sebou, hudba se ze mě najednou linula sama a lidi o mě začali mít zájem.“

Dalšími nepřehlédnutelnými vítězi nedělních Grammy jsou zpěvačka Beyoncé a zpěvák Pharrell Williams, kteří oba získali po třech soškách. Williams vyhrál v kategorii pro nejlepší popový sólový výkon se svojí písní Happy a zde tak přímo Smithe porazil. Ještě před udílením cen si konkurovali, každý navíc do letošních Grammy vstupoval s šesti nominacemi. Nakonec Williams své dvě zbývající Grammy dostal mimo hlavní kategorie, které se na slavnostním večeru nevyhlašují.

Na pódiu nedělního předávání Williams převedl eklektickou verzi svého hitu Happy, při němž mu asistoval skladatel filmové hudby Hans Zimmer. Oděv, který si Williams pro vystoupení oblékl, připomínal postavu hotelového poslíčka z filmu Grandhotel Budapešť. Ve skladbě Happy s Williamsem účinkovali ještě čínský klasický pianista Lang Lang a gospelový sbor.

Album nazvané Latinum od zpěvačky Mirandy Lambertové, která na předávání naživo zpívala skladbu Little Red Wagon, získalo cenu pro nejlepší countryovou desku. „Dala jsem do ní celou svoji duši,“ řekla Lambertová. Nejsledovanější hudební pár současnosti, R&B zpěvačka Beyoncé a raper Jay-Z, se svojí písní Drunk In Love získali cenu pro nejlepší výkon v žánru R&B. „Ráda bych poděkovala svému milovanému muži,“ řekla při přebírání ceny Beyoncé.

V přímém přenosu slavnostního večera, který ve Spojených státech vysílá televize CBS, se udílí jen několik hlavních cen Grammy. Hlavní náplní večera jsou vystoupení největších hvězd hudebního showbyznysu. Nedělní večer začal vystoupením rockových veteránů AC/DC, kteří zahráli své písně Rock or Bust a Highway To Hell. Na pódium při předávání Grammy, kde se veteráni často potkávají s mladými interprety, v neděli přišli také britští zpěváci Tom Jones a Jessie J. Ti zazpívali píseň You’ve Lost That Lovin’ Feelin, kterou roku 1964 natočilo duo The Righteous Brothers.

Ed Sheeran s rockovou skupinou ELO, tedy Electric Light Orchestra, zahrál spojenou verzi písní Evil Woman a Mr. Blue Sky. Při vystoupení, jehož hlavní hvězdou byl frontman ELO Jeff Lynne, v publiku tančil i někdejší člen Beatles Paul McCartney. Irští zpěváci Hozier a Annie Lennoxová pak zvedli publikum ze židlí se svojí interpretací skladeb Take Me To The Church a I Put a Spell on You. Zpěvačka Madonna pojala svoji píseň Living For Love tanečně a angažovala do ní profesionály, kteří tančili v důkladných maskách a s rohy na hlavách.

Zpěvačka kapely No Doubt Gwen Stefaniová se pak spojila s frontmanem skupiny Maroon 5 Adamem Levinem, zároveň svým kolegou z pěvecké soutěže The Voice. Na Grammy spolu zazpívali procítěnou verzi písně My Heart Is Open.

Související