Světoví pěvci Rolando Villazón a Thomas Hampson zazpívají titulní role v nové opeře českého skladatele Miroslava Srnky nazvané Jižní pól. Vyprávět bude o expedici, kterou na jižní točnu roku 1911 podnikli polárníci Roald Amundsen a paralelně také Angličan Robert Falcon Scott. Ten však se svojí výpravou dorazil o měsíc později a při zpáteční cestě zemřel.

Srnkova opera pojednávající o těchto dvou cestách bude mít premiéru 31. ledna 2016 v Bavorské státní opeře v Mnichově, na jejíž objednávku dílo vzniká. Operu nastuduje hudební ředitel této instituce, ruský rodák Kirill Petrenko, režírovat bude Němec Hans Neuenfels, jak na svých stránkách informovala bavorská opera. 

Učinila tak nezvykle ještě před představením své příští sezony, k němuž dojde teprve v březnu. Do té doby o dílu nechce hovořit ani sám Srnka, jenž právě příští měsíc oslaví čtyřicáté narozeniny. Zatím skladatel napsal pouze několik blogových zápisků na speciální stránky, které Bavorská státní opera pro Srnkovo dílo zřídila.

V jednom z příspěvků skladatel zmiňuje, že s intendantem opery Nikolausem Bachlerem se na spolupráci dohodli dávno, motiv expedice na jižní pól ale vybrali teprve po četných diskusích a značné náhodě. V opeře chce Srnka využít i hudbu, již polárníci při své výpravě poslouchali z gramofonů, konkrétně árii z Bizetovy opery Carmen či skladbu z Griegovy orchestrální suity Peer Gynt. 

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.