Město Ústí nad Labem neposkytne dotaci spolku Činoherák Ústí, protože to neumožňuje novela zákona o rozpočtových pravidlech platící od 20. února. Radnice měla dle původního plánu poslat spolku na první pololetí dotaci šest milionů korun, jak potvrdil náměstek primátora Martin Mata za ANO.

Poslední možností, kdy mohlo vedení radnice dotaci prosadit, bylo zastupitelstvo, které se konalo minulou středu. Na žádost primátora Josefa Zikmunda, taktéž za ANO, ale bylo jednání po šesti hodinách přerušeno a zastupitelé tak bod neprojednali.

Novela zákona o rozpočtových pravidlech výrazně mění poskytování dotací z městských rozpočtů. Těm musí předcházet mimo jiné otevřené řízení, a to se v případě spolku Činoherák Ústí nestalo. Vedení města proto na jednání zastupitelstva bod stáhne. "Musí být stažen, protože dotace už podléhá novele zákona a v tuto chvíli to znemožňuje Činoheráku rychle pomoci," řekl Mata.

Spolku tak v prvním pololetí pomůže rada města. Rozpočtovým opatřením ve středu poslala pět milionů korun své příspěvkové organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem. Ta si bude, jako dosud, od Činoheráku kupovat představení. "Bylo to jediné možné řešení, jak Činoherák zachránit, protože Činoherák by do konce sezony nevydržel. Zároveň proběhne vyhlášení grantu, který už bude podléhat novému zákonu. Do konce června chceme mít jasno," doplnil Mata.

Podle radního pro kulturu Jaroslava Achaba Haidlera by spolek měl vystačit s pěti miliony, byť počítal s částkou o milion vyšší. "Máme slib, že by to měli zvládnout," řekl Haidler. Za jedno představení podle něj spolek dostává asi 75 tisíc korun.

Činoherák Ústí, který navazuje na bývalé Činoherní divadlo, je ve složité finanční situaci. "Jsme v polovině měsíce a dosud nám nepřišla žádná dotace, ať už jde o město, kraj nebo ministerstvo kultury, a dary docházejí. Určitě budeme mít problémy s vyplácením závazků za únor," řekla už dříve pověřená ředitelka spolku Tereza Silbernaglová.

Město zároveň pracuje na kulturní koncepci na léta 2016 až 2020. Peníze na kulturu by mělo rozdělovat formou grantů.

Související