V Moskvě se v úterý konaly smuteční obřady spojené s pohřbem opozičního politika Borise Němcova, kterého zastřelil neznámý pachatel v noci na sobotu na jednom z moskevských mostů.

V ruské sociální síti VKontakte se dnes v jedné z komunit, podporujících doněcké separatisty, objevilo video, na kterém se trojice maskovaných mužů označuje za bojovníky diverzní skupiny Rusič a berou na sebe odpovědnost za vraždu Borise Němcova, kterého označují za "proamerického zrádce".

Skupina Rusič vznikla z neonacistických aktivistů hlavně z Petrohradu a od srpna bojuje proti ukrajinským jednotkám na Donbasu. O jejich schopnosti provést takový útok v centru Moskvy ale lze důvodně pochybovat.

Česko zastupoval na pohřbu Remek

Tělo pětapadesátiletého Němcova bylo od rána vystaveno v Sacharovově středisku v centru města, kde i po čtyřhodinovém pietním rozloučení zůstala před budovou Sacharovova střediska několikasetmetrová fronta čekajících, píší ruská média. Pohřeb se v poledne SEČ uskutečnil na Trojekurovském hřbitově na západě Moskvy.

Kreml na pietní akt vyslal vicepremiéry Sergeje Prichoďka a Arkadije Dvorkoviče, s Němcovem se přišlo rozloučit i několik ruských ministrů a šéfů vládních agentur. Evropské státy reprezentovali většinou velvyslanci, Českou republiku na ceremonii v Sacharovově středisku zastupoval velvyslanec Vladimir Remek, mezi hosty byl i velvyslanec USA John Tefft. Samotný pohřeb na Trojekurovském hřbitově je vyhrazen rodině a nejbližším přátelům.

Spolupředseda opozičního hnutí Parnas Michail Kasjanov ve smutečním projevu označil Němcova za úspěšného politika, který se do ruských dějin zapsal jako reformátor. Vyjádřil naději, že vrahy se podaří vypátrat. "Vzali nám Borise Němcova, byla to podlá vražda. Pomstili se mu za boj s korupcí a zvůlí," řekl Kasjanov.

Obřadů se účastnila také Němcovova matka Dina Jakovlevna. V den, kdy byl pohřben její syn, má narozeniny, je jí 87 let.

Na panychidu přijela také vdova a dcera prvního ruského Prezidenta Borise Jelcina, Naina Jelcinová a Taťjana Ďjačenko. 

Nenahraditelnou ztrátou je Němcovova smrt pro dalšího ruského opozičního politika Vladimira Ryžkova. "Strašlivá politická vražda, ohromná bolest, šok, strach. Opoziční hnutí nedokáže ztrátu Borise nahradit, byl to absolutní vůdce," prohlásil Ryžkov.

Šéf státní agentury Rosatom Sergej Mirijenko, který na přelomu tisíciletí spolu s Němcovem patřil mezi zakladatele Svazu pravcových sil, na pohřbu řekl, že se s Němcovem už mnoho let nestýkali, protože "naše názory se hodně rozešly". Boris Němcov byl podle něj "romantik, který dělal jen to, v co věřil".

"Ztratili jsme skutečného Evropana, politika, jemuž záleželo na obyčejných lidech i na tom, co se dnes děje na Ukrajině," řekl v projevu stálý zástupce Evropské unie v Rusku Vygaudas Ušackas.

Předseda představenstva Afla-bank a jeden z nejbohatších Rusů Petr Aven řekl novinářům, že "spouštěcím mechanismem" vraždy Němcova byla "atmosféra nenávisti ve společnosti".

Rozloučit se s Němcovem přišly do Sacharovova střediska tisíce lidí, před objektem se vytvořila kilometrová fronta, píší ruští novináři. Některé zahraniční smuteční hosty Rusko na Němcovův pohřeb nepustilo.

Povolení k cestě nedostal z Moskvy předseda horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicz. Podle oficiální zprávy ruského velvyslanectví ve Varšavě má jít o odvetu za to, že předsedkyně Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková má zakázaný vstup do EU.

Na moskevském letišti Šeremeťjevo skončila v noci na dnešek cesta lotyšské europoslankyně Sandry Kalnieteové. Podle baltské agentury BNS jí bylo sděleno, že její pobyt v Rusku je nežádoucí, a byla přinucena k odletu ze země.

Kalnieteová měla na pohřbu zastupovat Lotyšsko a lidoveckou frakci v Evropském parlamentu. Riga v protestní nótě uvedla, že postup ruských úřadů je v příkrém rozporu se zásadami lidskosti a poškozuje lotyšsko-ruské vztahy.

Pohřbu se nezúčastnila ani Hanna Durycká, Němcovova přítelkyně, která v noci opustila Moskvu a odletěla do rodného Kyjeva. Vzhledem ke svému těžkému psychickému stavu podle advokátů není schopna smuteční ceremonie absolvovat. Jako korunní svědek Němcovovy vraždy je prý nicméně ochotna se k případnému výslechu do Ruska vrátit.

Němcova v noci na sobotu nedaleko Kremlu zastřelil čtyřmi ranami z pistole neznámý pachatel. Podle dnešní zprávy vyšetřovatelů pátrání po vrazích intenzivně pokračuje, žádné konkrétní výsledky ale policejní informace neobsahuje.