Česká republika vyzvala k okamžitému propuštění ukrajinské letkyně a poslankyně Naděždy Savčenkové vězněné v Rusku. Její zadržování považuje česká diplomacie za protiprávní. A středeční rozhodnutí moskevského soudu nepustit ji na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE), jehož je delegátkou, vnímá jako politováníhodné a v rozporu se závazky Ruska vůči RE. V prohlášení to ve čtvrtek uvedlo ministerstvo zahraničí.

"Zadržování Nadi Savčenkové považuje Česká republika za protiprávní a s odvoláním na její imunitu jako členky Parlamentního shromáždění Rady Evropy a humanitární důvody vyzývá k jejímu okamžitému propuštění," apelovala česká diplomacie na Rusko.

Třiatřicetiletá Savčenková je v ruské vazbě od loňského června, kdy byla zadržena na ruské straně hranic s Ukrajinou. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu na Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Následně podle Moskvy přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ukrajinská vězeňkyně jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím.

Také česká diplomacie je přesvědčena, že Savčenková byla "zajata a unesena do Ruska", jak uvedla v prohlášení.

Savčenková ve čtvrtek na doporučení lékařů přerušila hladovku, kterou v moskevské věznici držela od 12. prosince. Začala jíst kuřecí vývar, informovala agentura Interfax s odvoláním na obhájce Savčenkové Marka Fejgina.

"Potvrzuji, že napsala prohlášení o přijetí vývaru. Toto opatření znamená zahájení lékařského ukončování hladovky," prohlásil Fejgin. "Její stav je vážný, v noci ji chtěli převézt na městskou kliniku číslo 20. To je důvod, proč souhlasila s přijetím vývaru," dodal právník. Jinou potravinu prý organismus její klientky nepřijme. Během hladovky její výživu zajišťovaly pouze tekutiny a glukóza.

Ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo Rusko i k propuštění vězněného ukrajinského režiséra Olega Sencova a dalších zadržovaných Ukrajinců. "Osvobození všech zajatců předpokládá také Soubor opatření pro naplňování Minských dohod podepsaný Ruskem 12. února 2015 v Minsku," připomněl Černínský palác.

K propuštění Savčenkové vyzvala Moskvu už dříve také Evropská unie a o její osvobození se zasazoval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Za ukrajinskou letkyni se přimlouvali rovněž poslanci Evropského parlamentu.

Sencova zadržela ruská tajná služba loni v květnu na anektovaném Krymu a obvinila z přípravy teroristických útoků. Režisér obvinění odmítá. K jeho propuštění vyzvala organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Osobně za Sencova intervenovali dopisem do Kremlu režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi a Andrzej Wajda.