Ruská sopranistka Anna Netrebková zazpívá 10. července v pražském Obecním domě. Jejími partnery v programu árií, duet a ansámblů z italských a ruských oper budou mezzosopranistka Jekatěrina Gubanovová, tenorista Aleksandrs Antonenko a basista Ildar Abdrazakov. Pěvce doprovodí Český národní symfonický orchestr řízený Marco Armiliatim. O koncertu informoval mluvčí festivalu Prague Proms, v jehož rámci se koncert uskuteční.

"Koncert bude opravdovou lahůdkou a šperkem letošních Proms," uvedl ředitel 11. ročníku Prague Proms Jan Hasenöhrl. Celou tuto hudební přehlídku 10. června na pražském Václavském náměstí zahájí tradiční koncert pod širým nebem nazvaný Hollywood Night.

Světoznámá sopranistka Netrebková od svého debutu na Salcburském festivalu v roce 2002 hostuje na všech předních operních scénách. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala v patnácti, v Praze se poprvé představila v rámci evropského turné s operou Jolanta Petra Iljiče Čajkovského v roce 2012. Ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze sklidila desetiminutové bouřlivé ovace vstoje i záplavu květin.

Netrebková na konci loňského roku vyvolala polemiky v ruských a ukrajinských médiích, když veřejně obdarovala operu v Doněcku a zapózovala s vlajkou separatistů. Šek na milion rublů, dle tehdejšího kurzu asi 420 tisíc korun, předala Netrebková předákovi separatistů Olegu Carevovi. Netrebková, která je považována za blízkou Kremlu, před prezidentskými volbami podpořila Vladimira Putina. Později ale navzdory ruské oficiální politice vyjádřila veřejně podporu homosexuálům.

Také hosté programu Netrebkové mají zkušenosti z Metropolitní opery v New Yorku. Ruská mezzosopranistka Gubanovová v roce 2007 debutovala na proslulé newyorské scéně, kde se sešla i s Netrebkovou. Na inscenaci Anny Boleynové se v MET podíleli další dva protagonisté pražského galakoncertu, ruský basista Abdrazakov v roli Enrica a dirigent Armiliato. Lotyšský tenorista Antonenko v Metropolitní opeře debutoval před šesti lety jako Princ v Dvořákově Rusalce.

Související