Estonský hudební ansámbl Hortus Musicus, jenž hrává skladby Giyi Kancheliho či Arvo Pärta, zahájí 26. května v pražském Rudolfinu letošní ročník přehlídky world music zvané Respect festival. "Zahajovací koncert symbolizuje překračování žánrových hranic, které bylo od počátku ústřední vizí Respektu. Estonský Hortus Musicus je ve svém žánru řazen do první ligy," uvedl ředitel festivalu Borek Holeček.

Dodal, že v repertoáru ansámblu, zaměřeném na nejnáročnější posluchače, se prolíná renesance s mimoevropskou hudbou i soudobou tvorbou včetně skladeb Arvo Pärta, komponovaných přímo pro ansámbl. Na svoji poslední desku z roku 2011 nazvanou Raná hudba třetího tisíciletí ansámbl natočil skladby Erkkiho-Sven Tüüra, Arvo Pärta, Valentina Silvestrova a Giyi Kancheliho.

V hlavním festivalovém programu Respectu, který proběhne 13. a 14. června, již potvrdili svoji účast britsko-indická zpěvačka Susheela Ramanová, marseillský vokální sbor Lo Cor de la Plana a kytarista Paolo Angeli ze Sardinie. Jeho unikátní přístup k nástroji kritika označuje za spojovací článek mezi avantgardistou Fredem Frithem a zpěvačkou Björk. V posledních letech se festival Respect konal na pražské Ladronce, předtím sídlil na ostrově Štvanice. Letošní místo konání a kompletní program pořadatelé teprve oznámí.

Mimo hlavní program se letos 1. června uskuteční dvojkoncert v Paláci Akropolis, kde zahraje veterán etiopského jazzu Hailu Mergiu. Doprovodí ho australská rytmika s bubeníkem Tony Buckem a Mikem Majkowskim na kontrabas. V druhé části večera se představí Zea, sólový projekt Arnolda De Boera, zpěváka nizozemských The Ex. Oba patří k populárním a častým hostům festivalu.

Z nejbližších koncertů, které Respect pořádá, se tuto středu 25. března odehraje v Akropoli vystoupení jamajského zpěváka Winstona McAnuffa s multiinstrumentalistou Fixim.

Související