Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili rozdělení grantů na kulturu ve výši 241,1 milionu korun. Na letošní jednoleté granty půjde 55,7 milionu, zbytek na čtyřleté granty od roku 2016. Grantová komise posuzovala celkem 612 jednoletých a 37 víceletých projektů, největší částku přiřkla Divadlu Archa a prostoru pro umění MeetFactory.

Bez podpory Prahy naopak zůstaly Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Komedie, Febiofest, Letní shakespearovské slavnosti nebo ceny Czech Grand Design. Například pořadatelé tohoto ocenění na rok 2015 obdrželi grant ve výši 390 tisíc korun s odůvodněním grantové komise, že v oboru jsou nejvýznamnějším oceněním. V žádosti o čtyřletý grant od roku 2016 dál ale ceny Czech Grand Design neuspěly, podle komise by s náklady „mohly zacházet produktivněji a úsporněji“. Pořadatelé by také měli zvážit přesun „například do Ostravy“, navrhla komise.

Febiofest, který neuspěl s žádostí o čtyřletý grant, komise označila za přehlídku s tápající dramaturgií. „Problematická je snaha podnikat se značkou Mezinárodní filmový festival Praha, při ne zcela otevřené vlastnické struktuře a transparentním financování,“ uvedla komise. Podle ní Febiofest nijak neprospívá kreditu České republiky „vzhledem k nejasnosti, zda nejde o další pokus o nahrazení MFF v Karlových Varech.“

Pozornost se letos upírala také k Divadlu na Fidlovačce, jehož ředitelka Eliška Balzerová chtěla kvůli neudělení grantu opustit vedení divadla. Peníze na provoz jí dle médií přislíbil ministr financí Andrej Babiš. S žádostí o čtyřletý grant nyní Fidlovačka u pražských zastupitelů neuspěla. „Předkládaná žádost není dostatečně zpracována, podrobný popis projektu chybí,“ uvedla komise, která prý v případě Fidlovačky akceptovala hodnocení ekonomického experta.

O čtyřleté granty žádalo 37 projektů, mezi něž Praha rozdělila 185,36 milionu korun. Z těch zhruba 110 milionů korun dostala divadla. Na čtyři roky přidělilo hlavní město Divadlu Archa částku 90,2 milionu korun. Podle grantové komise podporu Archy doporučili všichni experti. "Svým významem daleko přesahuje nejen pražský, ale i český, a do určité míry i evropský kontext. Zaměřením na progresivní směry v několika divadelních odvětvích, minoritní cílové skupiny a citlivá společenská témata naplňuje své programové cíle," píše se v dokumentu.

Víceúčelový prostor MeetFactory dostal na čtyři roky 40 milionů korun. Z hudebních projektů obdržel nejvyšší částku hudební festival etnické hudby Respect, grantová komise mu schválila na čtyři roky příspěvek ve výši 8,6 milionu korun. Šest milionů získal na tuto dobu filmový festival Jeden svět.

Z jednoletých grantů zastupitelé částkou nad 1 milion korun nejvýrazněji podpořili divadlo Semafor. Přestože dle vyjádření grantové komise se mu „v posledních letech nedaří pražskou scénu umělecky obohacovat jako dříve“, dostal Semafor na rok 2015 nejvyšší grant ze všech – celkem 4,95 milionu korun. 

O něco nižší částku obdrželo Divadlo X10, které působí ve Strašnickém divadle. Těšit se může z podpory ve výši 4,5 milionu korun. „Je jednou z nejprogresivnějších pražských scén, propojující nabídku inscenací v divadle s originálními site specific projekty a festivaly,“ zdůvodnila to grantová komise. Ta dále z jednoletých grantů udělila Studiu Hrdinů 3,1 milionu korun, Divadlu v Řeznické 1,7 milionu korun a festivalu pouličního divadla a umění Za dveřmi 1,6 milionu korun. Divadlo Vosto5 a Festival hudebního divadla mohou každý počítat s 1,15 milionu korun.

Z projektů v oblasti audiovizuálního umění zastupitelstvo schválilo granty ve výši 550 tisíc korun na provoz kina Aero i Bio Oko. Kino Atlas dostane 300 tisíc korun, kino Ponrepo na program pro děti, mládež, školy a seniory 350 tisíc korun.

Podpořeno grantem nebylo Divadelní sdružení BSP, baletní soubory při Tanečním centru Praha, projekt Tanec školám, soutěž mladých módních návrhářů Black Card či Architektonické dědictví Prahy, kde měla vzniknout databáze památek.