Prezident Miloš Zeman se odmítl setkat s dívkami, které byly před dvěma lety v Pákistánu uneseny. Podle něj jednaly neprozřetelně a neprospěly České republice. Naopak se nejspíš v utajení sejde s těmi, kteří k propuštění unesených mladých žen přispěli. Uvedl, že o záchraně obou mladých žen věděl už před několika dny. 

"To není Zikmund a Hanzelka – tedy slavní cestovatelé, to je dvojice dívek, které jednaly velmi neprozřetelně, které neprospěly České republice, protože způsobily starosti sobě, své rodině, svým známým a přátelům a koneckonců i českému státu," zdůvodnil Zeman, proč se určitě s propuštěnými nesejde. Podle svých slov velmi rád, ale "možná v utajení" přijme ty, kteří se o osvobození zasloužili.

Dívkám popřál, aby "už nikdy neopakovaly tu hloupost, které se dopustily" svou cestou do neklidné oblasti. Ostatním cestovatelům doporučil, aby si podobný plán rozmysleli.

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) měly dívky v jistém ohledu štěstí. Podle něj se ocitly v rukou kriminálníků, kterým se jednalo o výkupné. Řekl to v Otázkách Václava Moravce.

"Tady bylo velké štěstí, že se po únosu obě dívky dostaly do rukou kriminálních živlů. Těm lidem šlo o výkupné, to znamená, že jim nešlo o to, aby ta děvčata někam natrvalo zavlekli nebo je zbavili života, což je svým způsobem vždycky pozitivní," řekl Bělobrádek.

Obě ženy se v minulých dnech dostaly na svobodu a v sobotu ráno se vrátily do České republiky.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v sobotu naznačil, že Česko za propuštění Hany Humpálové a Antonie Chrástecké nic nezaplatilo. "Platí, že český stát nevyjednává s teroristy ani neplatí výkupné," řekl.

Ženy podle něj zůstávají v péči státu na utajeném místě, k dispozici mají ostrahu, psychologa a mohou je navštěvovat rodiny, řekl Chovanec. "Bude záležet na nich, jak dlouho tu naši pomoc budou chtít využívat," doplnil.

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v neděli v České televizi podotkl, že Česká republika trvá na tom, aby se výkupné v takových případech nedávalo, uvedl ale také, že mnoho evropských států peníze tajně dává. Ke zprostředkování případného výkupného v případě dvou Češek Schwarzenberg podotkl, že o tom vědět nechce.

Propuštění Češek zprostředkovala turecká humanitární organizace IHH. Agentura Anadolu napsala, že ženy unesla ozbrojená skupina napojená na teroristickou síť al-Káida. Zástupce IHH Izzet Şahin ale řekl, že o tom nemá dost informací. Podle něj šlo o "ozbrojenou ilegální skupinu, ale není tak jasné, zda byli napojeni na nějakou jinou dobře známou organizaci".

Na IHH se obrátily přímo matky unesených žen před dvěma měsíci poté, co prý vyčerpaly všechny ostatní možnosti.

Bělobrádek a Schwarzenberg se ovšem shodli na tom, že stát v záležitosti neselhal. Schwarzenberg uvedl, že únosci obvykle dlouhou dobu mlčí, aby po sobě zametli stopy. Ozývají se prý až po dvou třech letech. "Tušili jsme, že to bude tak dlouho trvat," dodal bývalý ministr zahraničí.

Češky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán v březnu 2013. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, který ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými – první v červnu 2013 a druhý o čtyři měsíce později. Jiné zprávy úřady o dívkách neměly, protože únosci o sobě nedali nijak vědět. Česká diplomacie byla na informace o případných vyjednáváních po celou dobu velmi skoupá.