Příběh o odpovědnosti za vlastní život vypráví revuální formou hra britského dramatika Mika Bartletta Zemětřesení v Londýně. Premiéru bude mít 2. dubna na Nové scéně Národního divadla v Praze. V režii nového šéfa Činohry ND Daniela Špinara se v hlavních rolích představí Jana Pidrmanová, Pavla Beretová a Jana Janěková mladší.

"Nová scéna výrazně omládne. Hledali jsme tituly, které odrážejí dnešní dobu a které svou formou zároveň reflektuji nejnovější trendy moderní činohry," podotkl Špinar, jenž soubor posílil o mladé herce. V případě Zemětřesení v Londýně Špinar přizval ke spolupráci výtvarníky Henricha Borárose i Lucii Škandíkovou a také videoartistu Erika Bartoše.

Inscenace nabízí příběh tří odlišných sester. Nejstarší Sarah (Janěková) se věnuje ekologické politice. Nemá děti a její manželství se rozpadá. Prostřední Freya (Pidrmanová) prožívá traumatické těhotenství a přemýšlí, zda má právo do tohoto světa přivést dítě. Nejmladší sestra Jasmína (Beretová) je nezodpovědná a sexuálně nevázaná mladá dívka, která těžce hledá vlastní identitu. Jejich otec, světoznámý klimatolog, své dcery 20 let neviděl. Komplikovaný vztah s ním ovlivní životní kroky hrdinek.

Hra je vzdáleně inspirována Shakespearovým Králem Learem - problematický vztah starého muže a jeho tří dcer však tvoří pouhý podklad pro panoramaticky pojatý příběh, který se odehrává od 60. let minulého století až po blízkou budoucnost. Bartlett prostřednictvím lidských osudů zachycuje témata jako devastace životního prostředí, politická korupce či globalizace.

"Moje hry jsou reakcí na příliš učesané, příliš okatě tematizované, příliš jednoznačně zaměřené hry, které v naší divadelní kultuře převládají," podotkl Bartlett. Letos pětatřicetiletý Bartlett patří k významným britským dramatikům nejmladší generace. Absolvoval angličtinu a divadelní studia na univerzitě v Leedsu.

DIVADLO

Mike Bartlett: Zemětřesení v Londýně

Režie: Daniel Špinar

Premiéra: 2. dubna, nejbližší reprízy 7. a 28. dubna

Nová scéna Národního divadla, Praha

Zemětřesení v Londýně, poprvé uvedené v londýnském Národním divadle v roce 2010, náleží k jeho nejvýraznějším úspěchům. "Chci vyprávět příběhy a ukazovat okamžiky v lidských osudech, které můžou diváci použít jako metaforu svých vlastních životů, aby je dokázali chápat lépe či hlouběji," uvedl ke své tvorbě.

Zemětřesení v Londýně poprvé v Česku představilo před dvěma lety Švandovo divadlo v Praze v rámci projektu pod názvem 8@8. Šlo o seriál osmi scénických skic nových českých i zahraničních her, které nabídly něco mezi scénickým čtením a regulérní inscenací.