Londýnská galerie Tate Britain vystavila nejslavnější rozestlanou postel na světě – a raději k ní dodala i bezpečnostní systém, aby nikoho nenapadlo si na exponátu odpočinout.

Jak referuje agentura AP, umělecké dílo nazvané Moje postel – nejslavnější práce Angličanky Tracey Eminové – je nyní k vidění v Londýně. Postel tvoří rozházená prostěradla a spodní prádlo, prázdná láhev od vodky, cigaretové nedopalky a použité kondomy. Jde o klíčové dílo celého hnutí takzvaných Young British Artists, kteří v 90. letech otřásli světovou výtvarnou scénou.

Eminová, která svoji postel vytvořila v depresích po rozpadu vztahu, si v pondělí v Tate Britain otírala slzy, když se svým dílem pózovala fotografům. Řekla, že od té doby se v jejím životě leccos změnilo. „Teď si postele každý den stelu,“ prohlásila Eminová, které prý Moje postel připomíná spoustu věcí z dřívějšího života. „Jako by v ní byla zakonzervovaná žena žijící velmi divokým životem v 90. letech,“ dodala.

Postel, kterou prý vytvořila ze smutku, má dle Eminové představovat „nejhorší situaci v lidském životě“, ale zároveň i schopnost se z takové situace dostat a propracovat se do lepšího stavu.

Moje postel od Tracey Eminové se vloni na aukci prodala za 2,5 milionu liber, dle tehdejšího kurzu v přepočtu zhruba 86 milionů korun. Postel koupil německý podnikatel Christian Duerckheim, který nyní dílo alespoň na deset let zapůjčil galerii Tate. Veřejnost může postel vidět od úterý, v expozici ji doprovází dvě malby Francise Bacona a šest skic nahotinek od Eminové. Dílo anglicky nazvané My Bed bude v Tate k vidění nejméně do června 2016.

Když byla postel roku 1998 vystavena poprvé, vyvolala obdiv i znechucení. Dva performeři také během výstavy na postel vyskočili a vysvlečení do spodního prádla zde zinscenovali polštářovou bitvu coby performance. Dnes postel střeží hlídač a senzor, který má ohlídat, aby se návštěvníci k dílu příliš nepřibližovali.