Pokračování bestsellerové trilogie Milénium zesnulého švédského spisovatele Stiega Larssona bude vyprávět o umělé inteligenci i o amerických tajných službách. Napsala to agentura AFP, podle níž kniha nazvaná To, co tě nezabije vyjde letos v srpnu. Zhruba na stejnou dobu připravuje český překlad i tuzemské nakladatelství Host.

Když Larsson roku 2004 zemřel na infarkt, zůstala po něm jen synopse čtvrtého dílu. Tu nyní na 500 stran rozepsal David Lagercrantz, jinak spoluautor životopisu švédského fotbalisty s bosenskochorvatskými kořeny Zlatana Ibrahimoviče.

Čtvrtý díl ságy Milénium bude pokračovat v příběhu novináře Mikaela Blomkvista a potetované hackerky Lisbeth Salanderové, která mu v prvním díle knihy nazvaném Muži, kteří nenávidí ženy pomáhala vyřešit vraždu.

„Profesor Frans Balder, uznávaná kapacita ve výzkumu umělé inteligence, jednoho večera zavolá Blomkvistovi a sdělí mu, že má převratné informace o amerických tajných službách a jejich spolupráci s hackerkou, která nápadně připomíná dobře známou dívku,“ přibližuje děj čtvrté knihy švédské nakladatelství Norstedts na svých webových stránkách.

Trilogie Milénium se celosvětově prodalo přes 80 milionů výtisků, jen v českém překladu prodeje přesáhly 400 tisíc knih. Také proto byl vznik čtvrtého dílu opředen tajnostmi: spisovatel, redaktoři i překladatelé podle AFP museli pracovat off-line, aby zamezili únikům rozpracovaného díla na internet.

„Píšete-li o Lisbeth Salanderové, snadno vás přepadne paranoia. Uvědomujete si, jak je snadné někomu hacknout počítač,“ sdělil autor knihy Lagercrantz švédskému deníku Dagens Nyheter a zdůraznil, jak byla práce na románu neobvyklá. „Kdykoliv jsem chtěl něco vygooglovat, musel jsem použít jiný počítač. S editory jsme se dorozumívali kódovými výrazy, jako bychom byli špioni,“ dodal.

Larsson měl v plánu napsat ještě sedm dalších románů. Jeho partnerka Eva Gabrielssonová minulý měsíc uvedla, že tento novinář, jenž ve Švédsku založil antirasistickou organizaci a později i časopis Expo, by „byl vzteky bez sebe“, kdyby se dozvěděl, že po něm příběh dokončuje někdo jiný.

Gabrielssonová s Larssonovými dědici prohrála soudní spor o autorská práva na ságu Milénium. To, že čtvrtý díl napíše právě Lagercrantz, označila za „zcela pitomý nápad“. Spisovateli prý chybí Larssonovo levičácké aktivistické zázemí.

Nakladatelství Norstedts vydá čtvrtý díl ságy Milénium 27. srpna. Souběžně kniha vyjde ve 35 zemích světa.

Související