Celkem třináct českých kulturních projektů podpoří Evropská unie. V rámci programu nazvaného Kreativní Evropa – Kultura se tuzemské organizace Lunchmeat, Farma v jeskyni a Filharmonie Bohuslava Martinů zapojí do větších projektů jiných žadatelů. Vlastní akci „většího rozsahu“, kde lze žádat až o příspěvěk ve výši 2 miliony eur, z Čechů předložila pouze jedna organizace a ta u komise neuspěla. O výsledcích v pátek informoval Institut umění – Divadelní ústav.

Filharmonie Bohuslava Martinů se spolu s šesti dalšími symfonickými orchestry zapojí do sítě symfonických orchestrů, kterou francouzský Orchestre de Picardie nazval One – An Orchestra Network for Europe. Součástí projektu, který z proigramu Kreativní Evropa obdržel 1,9 milionu eur, jsou výměny hudebních uskupení, rezidenční pobyty pro skladatele, hromadná vystoupení či společné objednávky nových děl.

Farma v jeskyni bude spolupořadatelem projektu Caravan Next – Feed the Future: Art Moving Cities, na nějž dánské Nordisk Teaterlaboratorium obdrželo rovněž 1,9 milionu eur. Lunchmeat se pak v letech 2015 až 2018 zúčastní VJského projektu Live Performers Meeting, na nějž italská Flyer Communication dostala podporu 740 tisíc eur. Akce probíhá od roku 2004 a kromě setkání VJů bývá doprovázena živými video-projekcemi pro veřejnost.

Z předkladatelů projektů menšího rozsahu, u nichž lze žádat maximálně o 200 tisíc eur, z Čechů uspělo jen Art Movement s projektem nazvaným Contain[era] – The European Mobility and Materialized Information Transfer in the Post-internet Era. Získal grant ve výši 200 tisíc eur.

Občanské sdružení Art Movement vedené Kateřinou Riley na sebe naposledy upozornilo premiérou dokumentárního filmu Paralelní životy. Bylo také pořadatelem loňské výstavy Tim Burton a jeho svět, kterou v pražském Domě U Kamenného navštívilo přes 100 tisíc lidí. Do podpořené akce tuzemského Art Movement se dle předložených materiálů zapojí také česká občanská společnost Art Direct.

Akce většího rozsahu

Francie - 4 ze 17 projektů (úspěšnost 23 procent)

Velká Británie - 3 z 11 projektů (27 procent)

Nizozemsko - 2 z 6 projektů (33 procent)

Belgie - 2 z 10 projektů (20 procent)

Itálie - 2 ze 33 projektů (6,06 procent)

Dánsko - 1 z 1 projektu (100 procent)

Portugalsko - 1 ze 4 projektů (25 procent)

Finsko - 1 ze 4 projektů (25 procent)

Česká republika - 0 z 1 projektu

Zdroj: eacea.ec.europa.eu

Zbylých devět českých organizací se v roli partnera zapojí do mezinárodních projektů jiných uskupení. Kromě Art Directu konkrétně půjde o občanské sdružení Zahrada (belgický projekt Circus Arts and Street Arts Circuit), CIANT (Augmented City – The Space for Digital Creative Citizenship) či Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně (Rejuvenate European Design).

Zahraničních projektů se zúčastní také tuzemské Pontopolis (půjde o italskou akci nazvanou Between Arts and Creativity), Ostravsá univerzita (Festival of Art And Independent Games LAG), Zaedno (belgické Music and Memory), společnost Brainz (německý projekt IMAGIT – Create Visual Planetary Communication) a spolek Buchty a loutky. Ten se zúčastní slovinské Puppet Nomad Academy.

Program Evropské unie nazvaný Kreativní Evropa od začátku loňského roku navazuje na dřívější programy Media a Kultura. Proti minulému programovacímu období je ale jeho rozpočet o 9 procent vyšší. V letech 2014 až 2020 bude mít program k dispozici celkem 1,46 miliardy eur, což je v přepočtu cca 40 miliard korun.