Krajský soud ve Zlíně ve středu uložil šesti obžalovaným v ostravské větvi kauzy metanol za ohrožování zdraví závadnými potravinami tresty vězení od 5,5 do 8,5 roku. Podle obžaloby mají na svědomí devět životů. Sedmého muže senát obvinění zprostil. Rozsudek není pravomocný.

Podle obžaloby se přitom tři muži dopustili obecného ohrožení se sazbou 12 až 20 let či výjimečným trestem, včetně doživotí. Kvalifikaci pod vlivem verdiktů olomouckého vrchního soudu o odvoláních v hlavní, zlínské větvi kauzy, zmírnil ve svém závěrečném návrhu již státní zástupce Jiří Zemek.

Předseda senátu Radomír Koudela uvedl, že bylo prokázáno, že v České republice se v roce 2012 objevil jediný zdroj metanolem kontaminované směsi, který obsahovaly i nápoje, jež vypili poškození na severu Moravu. Vina šesti obžalovaných byla podle něj prokázána.

"Dle našeho názoru nikdo z obžalovaných nechtěl v úmyslu přímém zapříčinit úmrtí těch nešťastných poškozených. Tady se primárně nejednalo o likvidaci nějakých osob, ale o mrzkou touhu po zisku, nepříliš velkém zisku. Všichni obžalovaní ale museli být srozuměni s tím, že pokud prodávají nelegální alkohol, může se jednat o alkohol zdravotně závadný," dodal Koudela.

Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol prodejce Martin Jirout, jemuž zlínský soud loni v květnu při projednávání hlavní větve kauzy uložil 16 let vězení. Údajně zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu otráveného metanolem pro Michala a Miroslava Klöselovy do Havířova. Podle státního zástupce se alkohol přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům.

Klöselovi i Posládek byli obžalováni z obecného ohrožení, zbylí dva z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů. Ohrožování zdraví závadnými potravinami se podle obžaloby dopustili i další muži z ostravské větve, Petr Čagan a Bohumil Malátek. Čagan údajně opatřil Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé, Malátek má údajně na svědomí i další ženu. Čagan prý dodal i alkohol do Brna, kde jeho konzumaci nepřežil další muž.

Až na Michala Klösela, jemuž soud uložil sedm let vězení, všichni muži vinu popírají. U ostatních státní zástupce upozornil na motiv v podobě zisku, absenci lítosti, na projevenou aroganci a nulovou odvahu převzít odpovědnost za své činy. Posládkovi soud uložil 8,5 roku, Čaganovi 7,5 roku, Svoboda a Malátek dostali sedm let, Zlámal 5,5 roku. Miroslava Klösela senát obžaloby zprostil. Pěti mužům podle Zemkova návrhu hrozilo pět až 12 let, Zlámalovi tři až deset let.

Státní zástupce Zemek se na místě odvolal proti výši trestů uložených Posládkovi, Svobodovi, Zlámalovi a Malátkovi, u Miroslava Klösela se možnosti odvolání vzdal a u zbylých si ponechal lhůtu. Na místě se odvolali i Svoboda, Zlámal a Čagan, ostatní obžalovaní se vyhlášení nezúčastnili a k rozsudku se tak mohou vyjádřit ve stanovené lhůtě pro podání odvolání.

Zlínský krajský soud loni při projednávání hlavní větve případu překvalifikoval jednání šesti mužů původně obžalovaných z ohrožování zdraví závadnými potravinami na obecné ohrožení a uložil jim tresty od 8 do 21 let. Olomoucký vrchní soud ale vyhověl odvolání obžalovaných a věc do Zlína stejně jako případ Jirouta obžalovaného z obecného ohrožení vrátil. Zdejší soud má znovu právní kvalifikaci a s ní spojené tresty zvážit.

Vrchní soud ale míchačům směsi Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi potvrdil pravomocně za obecné ohrožení doživotní trest, patnáctiletý trest přijal hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula. Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.