Ve věku 78 let zemřel v Praze textař, překladatel, scenárista a člen dozorčí rady Ochranného svazu autorského (OSA) Rostislav Černý, autor textů k řadě hitů 60. let. Informoval o tom mluvčí OSA Petr Soukup. "Tuto smutnou zprávu jsme se dozvěděli v sobotu 2. května. Pro českou hudební scénu i jeho další umělecké kolegy je jeho odchod velká ztráta," řekl Soukup.

Černý napsal texty k písním Trezor, Oliver Twist nebo Loudá se půlměsíc.

Rostislav Černý vystudoval DAMU a v 60. letech se objevoval na scénách divadel malých forem, hrál například v semaforském představení Člověk z půdy. Spolupracoval rovněž se Srncovým Černým divadlem. Známý byl díky své textařské tvorbě, napsal mimo jiné text k hitu Karla Gotta Trezor. Otextoval i písně Čas růží a Dej mi pár okovů.

Jeho texty zpívali kromě Gotta také Waldemar Matuška, Eva Olmerová, Hana Hegerová, Marta Kubišová či Eva Pilarová.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 emigroval. Pracoval v Anglii pro televizi Granada jako animátor a spoluautor 480 dílů různých dětských seriálů a v Německu pro dětskou redakci WDR.

V 90. letech se vrátil do Česka a pracoval jako redaktor Českého rozhlasu. Překládal, psal aforismy a epigramy. Rovněž působil v OSA jako člen dozorčí rady.

Související