Na festivalu v Cannes měl premiéru film Lobster s herci Colinem Farrellem a Rachel Weiszovou. Snímek řeckého režiséra Yorgose Lanthimose vypráví o světě, v němž si ti, kdo jsou nezadaní nebo přišli o partnera, musejí rychle najít nového – nebo se nechat proměnit ve zvíře.

Jak popisuje agentura Reuters, snímku dominuje především Farrell v roli osobitého architekta, kterého opustila žena. Na začátku snímku hrdina přijíždí do luxusního hotelu, kde má dle pravidel tohoto světa 45 dnů na to, aby si našel novou partnerku.

V hotelu, který se ve skutečnosti filmoval na jihozápadě Irska, si Farrell ujasní, že nenajde-li družku, chce se proměnit v raka – protože rak žije sto let a má modrou neboli královskou krev. Manažer hotelu Farrellovo rozhodnutí vítá a dodává, že většina lidí se raději nechá proměnit v psy.

Režisér snímku Lanthimos se v Cannes nenechal vtáhnout do debaty, co tímto filmem chtěl říct. Stejně tak si nebyli jisti ani sami herci. „Hlavně jsme chtěli položit ty zásadní otázky o tom, jak si organizujeme život a zda pravidla, jimiž se řídíme, dávají smysl. Jestli bychom se některým neměli vzepřít nebo si vymyslet nová,“ uvedl režisér. 

Ten je autorem mimo jiné snímku Dogtooth o rodičích, kteří své dítě nechají dospět za zdmi baráku, aniž by jej jedinkrát pustili do okolního světa.

Herec Colin Farrell, jehož nadchlo, že se snímek Lobster natáčel v jeho rodném Irsku, dodal: „Nemám ani ponětí, o čem ten film je, kromě toho, že ho prostupuje hluboká samota toho, jak žijeme,“ uvedl. Britská herečka Rachel Weiszová, s jejíž postavou se Farrell ve filmu postupně sbližuje, snímek přes jeho absurditu vnímá jako hluboce romantický. A americký herec John Reilly, ve filmu další z hotelových hostů, si scénář oblíbil právě pro jeho absurditu.

První reakce na film jsou převážně pozitivní, přestože podle britského listu Guardian snímek začíná slibně a ke konci sebou „mrská jako ryba na suchu“.