Po devíti měsících se do Česka vrátí slavný jazzový pianista a nositel čtrnácti cen Grammy Herbie Hancock. Poté, co byl v listopadu se svým kvartetem hvězdou festivalu Jazzfest Brno, nyní Hancock vystoupí 24. července v pražském Foru Karlín. Pořadatelé to oznámili na svých facebookových stránkách, vstupenky jsou již v prodeji v síti Ticketpro. Podle mluvčí Fora Karlin Štěpánky Redlichové vystoupí Hancock v Praze sólově.

Letos pětasedmdesátiletý chicagský rodák Hancock patří k nejznámějším světovým jazzovým hudebníkům. Ke slávě přišel v 60. letech, kdy jej do svého takzvaného druhého kvintetu pozval trumpetista Miles Davis, později byl jedním z průkopníků jazzrocku a propagátorů hry na syntetizátory.

Hancock je také autorem řady skladeb, které jsou dnes označované jako jazzové standardy a hrají se po celém světě – například Watermelon Man, Chameleon nebo Cantaloupe Island.

V roce 2008 Hancock za svoji nahrávku River: The Joni Letters, na níž interpretoval písně Joni Michellové, získal hlavní cenu Grammy za album roku. Od roku 2011 působí jako velvyslanec dobré vůle při UNESCO. Vloni hudebník u nakladatelství Viking Press vydal knihu pamětí nazvanou Possibilities.

Momentálně je Hancock na společném turné s klavíristou Chickem Coreou. To podle jeho webových stránek končí v portugalském Lisabonu 19. července, tedy pět dnů před pražským koncertem.

V Praze Herbie Hancock koncertoval poprvé roku 1986 na Mezinárodním jazzovém festivalu, podruhé roku 2005 na festivalu Pražské jaro.

Související