Do Prahy v pátek dorazil štáb britského BBC Radia 3, aby tu natočil nový díl pořadu Music Matters tentokrát zaměřeného na Českou filharmonii. Pětačtyřicetiminutový pořad moderovaný Tomem Servicem, jenž dříve působil v deníku Guardian jako kritik klasické hudby, stanice odvysílá příští sobotu 30. května ve 12.15 hodin.

BBC již v Londýně pořídila rozhovor s šéfdirigentem filharmoniků Jiřím Bělohlávkem, zatímco středoevropský zpravodaj BBC Rob Cameron bude dnes v Praze přihlížet zkoušce filharmoniků na koncert pro Pražské jaro. Pořád se má ale zaměřit nikoliv na toto konkrétní vystoupení, nýbrž obecně proměnu České filharmonie v posledních letech.

Rozhovory bude Cameron v Praze vést s generálním manažerem orchestru Robertem Hančem, koncertním mistrem a houslistou Josefem Špačkem a také s bicistou Danielem Mikoláškem. Promluví též s hudebním kritikem Hospodářských novin Frankem Kuznikem.

Zřejmě ne náhodou se BBC o Českou filharmonii zajímá nedlouho poté, co orchestr ve Velké Británii sklidil pozitivní ohlasy na nedávném turné. Například koncem minulého měsíce deník Guardian pochválil vystoupení filharmoniků v Symphony Hall v Birminghamu.

"Návrat České filharmonie k její někdejší slávě bude jednou označován za jeden z celoživotních úspěchů Jiřího Bělohlávka," stojí v recenzi, která vyzdvihuje nejen výkony Bělohlávka, ale právě i koncertního mistra Josefa Špačka.

Související