Úspěšná ukrajinská klavíristka a kritička současné ukrajinské vlády Valentina Lisitsa vystoupí na ruské ambasádě v kanadské Ottawě. Lisitsa se začátkem dubna ocitla ve sporu s Torontským symfonickým orchestrem, který ji kvůli způsobu, jímž na Twitteru komentovala události na Ukrajině, odřekl vystoupení.

Jak informoval deník Globe and Mail, nyní se ruská ambasáda v Ottawě rozhodla Lisitsu podpořit. Koncert, jenž se na půdě ambasády odehraje v úterý, je pouze na pozvání a je „striktně apolitický“, jak zdůraznil mluvčí ambasády. Podle něj se vystoupení koná u příležitosti 175. výročí narození Čajkovského.

Paul Grod, prezident Ukrajinského kanadského kongresu, v pondělí řekl, že Lisitsa svými výroky konflikt na Ukrajině prohlubuje. „Existuje rozdíl mezi tím, co je ještě svoboda projevu a co už podněcování nenávisti, a Lisitsa tuto hranici překročila,“ řekl Grod, podle nějž klavíristka na Twitteru urazila Ukrajince, židy, Poláky, handicapované i členy minorit.

Na dotaz, kdy tak učinila, Grod ocitoval příspěvky, v nichž Lisitsa tvrdila, že Ukrajinci pro ruskojazyčné obyvatelstvo staví koncentrační tábory a chystají plynové komory. Ukrajince klavíristka přirovnala k psím lejnům a také je označila za nacisty. „Rusové si nyní uvědomila, že Lisitsa jim může výrazně pomoci v propagandě proti ukrajinské vládě,“ říká Grod, jak úterní vystoupení klavíristky na ambasádě vnímá.

Ruská ambasáda ale tvrdí, že konflikt vyhrotil jen Torontský symfonický orchestr, když svůj koncert s Lisitsou zrušil. „Připomíná to hon na čarodějnice, který vedl senátor McCarthy, a také lustraci, kterou provozuje strana, jež konflikt na Ukrajině iniciovala,“ uvedl mluvčí ruské ambasády Kirill Kalinin.

Související