Brigádníci by letos měli sehnat práci snáze než v minulých letech, pracovní portály a personální agentury zaznamenaly totiž více nabídek brigádnických pozic než loni. Přesto však stále jasně převažuje poptávka nad nabídkou. Uchazeči přitom mají největší zájem o kancelářskou práci, práci v obchodě nebo cestovním ruchu, firmy hledají brigádníky hlavně do výroby či obchodních řetězců, vyplývá z ankety ČTK.

"Proti loňskému květnu zaměstnavatelé na pracovních portálech Prace.cz a Jobs.cz inzerovali brigádnických míst téměř o dvě procenta více, přičemž ve srovnání s květnem 2013 jde o výrazný pětinový nárůst," řekl analytik portálů Tomáš Dombrovský. "Dostupné pracovní síly je výrazně méně než v loňskem roce, získat brigádu by tak neměl být žádný problém," souhlasil Tomáš Surka z personální agentury McRoy Czech.

Podle něho největší nabídka je na brigády do výrob, logistiky, ale také do call center a obchodních řetězců, kde je poptávka celoročně. Největší zájem uchazečů je naopak o administrativní a kancelářské práce, těch však tolik v nabídce není.

I podle personální agentury Grafton Recruitment roste letos nabídka brigádnických míst. "Přestože meziročně jde o více než pětinový nárůst, vládne stále silný převis poptávky nad nabídkou. Na jedno brigádnické místo se hlásí v průměru 30 zájemců," uvedla agentura. Nejčastěji lze místa najít v cestovním ruchu, zemědělství, lesnictví, ve výrobních firmách a v obchodech, které brigádníky často využívají při inventurách. Nejlepší čas na zajištění letní brigády je přelom května a června.

"I když se celá řada brigádnických míst objeví ještě začátkem prázdnin, neměli by zájemci o letní brigádu příliš váhat s jejím zajištěním. Ze zkušeností z předchozích let víme, že nejlepší místa se rozeberou vždy již na začátku června," uvedla oblastní manažerka Grafton Recruitment Radka Čechová.

Rozdílem proti předchozím letům je letos skutečnost, že zaměstnavatelé preferují kandidáty, kteří by byli naklonění prodloužení spolupráce i po skončení letní brigády. To nahrává jak dlouhodobě nezaměstnaným, tak i studentům vysokých škol, kteří mají flexibilnější rozvrh hodin než středoškoláci," podotkla Čechová. Navíc se letos nehledají již jen 'nekvalifikované' pracovní síly, ale mnohdy i brigádníci s určitými znalostmi, ať již technickými či jazykovými.

"Na období letních prázdnin plánujeme přijmout brigádníky do našich supermarketů a hypermarketů. Jde o stovky pracovních míst. O konkrétní nabídce se zájemci mohou informovat přímo na jednotlivých prodejnách. Ve srovnání s loňským rokem je počet nabízených míst mírně vyšší," uvedl Václav Koukolíček z Teska.

Nejvíce brigád bylo v květnu na portálech Jobs.cz a Prace.cz vystaveno pro oblast hlavního města Prahy (přes 45 procent), dále pro Jihomoravský kraj (16 procent), Středočeský kraj (osm procent), Moravskoslezský kraj (pět procent) a Plzeňský kraj (čtyři procenta).

Za celou ČR nejvíce brigád meziročně přibylo v potravinářství (o 94 procent), v dopravě, logistice a zásobování (57 procent), v prodeji a obchodu (30 procent) a u řemeslných a manuálních prací (26 procent). Klesl například počet brigád v administrativě (zástupy za dovolené atd.), což lze vysvětlit obsazením výrazně většího počtu stálých administrativních míst od ledna letošního roku.

Obvyklá odměna za hodinu brigádnické práce se letos pohybuje mezi 75 až 100 korun, v Praze či v Brně jsou odměny obvykle o něco vyšší. O něco hůře bývají ohodnoceny brigády, u nichž zaměstnavatelé mají jen minimální nároky na kvalifikaci a zodpovědnost (manuální práce v zemědělství, na stavbách). Na druhou stranu lze sehnat i výrazně lépe ohodnocené brigády. Odměny nad 200 i 300 korun za hodinu nejsou zcela výjimečné, ovšem zájemců o taková místa bývá více, je tedy těžší je získat, upozornil Dombrovský.

Hodinová mzda brigádníka

Pozice Praha Brno
Operátor výroby 100-120 korun 80-100 korun
Skladník 85-90 korun 70-90 korun
Prodejní asistentka 90-100 korun 90-100 korun
Asistentka s AJ 120-150 korun 90-120 korun
Operátor call centra 90-100 korun 70-100 korun
Recepční 100-120 korun 80-120 korun