Rakousko přestalo vyřizovat žádosti o azyl, sdělila v sobotu ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Vídeň se tak podle ní snaží tlačit na další země Evropské unie, aby více pomáhaly v přebírání přistěhovalecké vlny na starý kontinent. Vyzvala evropské partnery ke stanovení kvót pro přijímání imigrantů. Podle diplomatů v Bruselu hrozí ale, že systém kvót nebude v nejbližší době možné prosadit pro široký odpor v unii. Proti se staví 10 z 28 zemí EU, včetně těch lidnatých, což stačí na to, aby nebyly odhlasovány. Mimo jiné Česko a ostatní státy visegrádské čtyřky (V4) odmítají podobné přerozdělování uprchlíků.

Rakousko nehodlá dále udělovat tolik azylů a chce být méně atraktivní pro přistěhovalce z jiných kontinentů, které si podle ministryně musí brát i další unijní země. "Zatím jsme (od partnerů) slyšeli jen izolovaná prohlášení o záměrech, která nás nikam neposunula," uvedla v místním tisku rakouská politička před úterním zasedáním ministrů vnitra všech 28 členských zemí EU.

Počet žadatelů o azyl v Rakousku se podle Vídně v lednu až dubnu zvýšil o 160 procent.

Evropská komise navrhla řešit příchod desetitisíců imigrantů z Afriky a Blízkého východu zavedením kvót, které by určily počty přijatých běženců v jednotlivých členských zemích. Vedle států V4 je také proti například Británie. Výhrady mají i Německo a Francie, které by dohromady měly podle návrhu přijmout téměř 40 procent běženců.

Podle diplomatů z Bruselu citovaných agenturou AP desítka zemí, která se staví na odpor, požaduje, aby systém byl dobrovolný, nikoli závazný. Mezi nimi je také Česko. A i některé země, které myšlenku podporují, zase chtějí změnit poměr přijímaných běženců - ten, který navrhuje komise, je prý znevýhodňuje, protože už jich dost přijaly v minulosti. Jeden činitel upozornil, že v současnosti není v unii dostatečná většina potřebná k schválení tohoto plánu.