Ve věku 80 let zemřel ve čtvrtek v motolské nemocnici v Praze král českého komiksu Kája Saudek. Uvedla to v pátek Česká televize. Saudkův život skončil následkem selhání srdce.

Poslední rozloučení s umělcem se uskuteční v prostorách pražského Tančícího domu, kde se v současné době koná v Galerii Art Salon S výstava Saudkových erotických kreseb s názvem 18+. 

V nemocnici byl kreslíř od roku 2006, kdy upadl do kómatu poté, co mu v krku zaskočilo sousto.

Komiksy začal kreslit v 60. letech. Jeho tvorba se uplatnila i na filmovém plátně - v roce 1966 použil jeho kresby Miloš Macourek ve filmu Kdo chce zabít Jessii?, o čtyři roky později pak Oldřich Lipský ve snímku Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Krále českého komiksu vytvořil z Káji Saudka zejména jeho nezaměnitelný styl: pevná, dynamická linka, nadsázka, ironický odstup, nezbytná erotika a také osobitý humor.

Jeho neslavnějším dílem se stala Muriel a andělé z roku 1969, která byla před pěti lety vyhlášena nejlepším českým komiksem všech dob.

Byl přitom nejen výjimečným kreslířem, ale i "lettristou", tedy malířem písma. Ve druhé polovině 60. let začal experimentovat v oblasti typografie. Typy písma, které použil v časopise Pop Music Express, odrážely i psychedelii spojenou s bigbeatovou kulturou a hippies.

Pavel Kořínek z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR míní, že Kája Saudek se stal pro český a slovenský komiks pravděpodobně nejvýraznější postavou.

"Pro několik generací čtenářů možná až ztělesňoval ten žánr jako takový. Jeho díla znají i lidé, kteří komiksy důsledně nesledují, a nepřestávají je ani po desítkách let bavit a zajímat. Může nás těšit, že v poslední době se dílo Káji Saudka dostává ke čtenářům, kteří konečně mají příležitost se s touto naprosto nepominutelnou osobností českého komiksu setkat," uvedl hlavní redaktor třísvazkové publikace Dějiny československého komiksu 20. století.

Kája Saudek patří i mezi oblíbence zpěváka a kytaristy Petra Jandy, pro jehož Olympic namaloval obal jejich alba s názvem 4 z roku 1973.

"Když jsme ho požádali, aby nám namaloval obal desky, bez problémů souhlasil. Na zadní stranu dal obrázek zpěvačky Yvonne Přenosilové, která tou dobou byla už v emigraci. Je jasné, že tenhle obal bolševik zatrhnul a Kája pak udělal jiný," vzpomínal Janda.

Kája Saudek se narodil 13. května 1935 v Praze v rodině bankovního úředníka spolu se svým dvojčetem, dnes slavným fotografem Janem Saudkem.

Na konci války se kvůli svému židovskému původu oba bratři dostali do speciálního koncentračního tábora pro dvojčata. Jen náhodou vyvázli živí a přežili válku i hrůzy holokaustu.

Už v dětství se bratři díky příbuzným seznámili s americkými komiksy, které ovlivnily osud obou, ale mnohem více ten Káji Saudka.

Protože nemohl studovat, stal se technickým kresličem a kulisákem ve filmových studiích na Barrandově a později začal malovat komiksy.

Po listopadu 1989 dostal novou šanci ukázat své umění, novější tvorba ale už podle kritiky vesměs nedosahovala kvalit předchozích let. Opět také vyšly prakticky všechny Saudkovy starší komiksy, někdy ale jen díky pečlivému pátrání po původních předlohách, které se během let dostaly do rukou nejrůznějších majitelů.

Životem slavného komiksového kreslíře - podobně jako v případě jeho bratra Jana - prošla řada žen, oženil se ale jen jednou. S manželkou Johanou má dceru Bereniku, malířku.

Související