Podle představitelů ANO a hnutí Občané pro Budějovice (OPB) čtyřkoalice na radnici v Českých Budějovicích de facto skončila, protože z ní vystoupili lidovci. KDU-ČSL to ale popírá. I to svědčí o složitosti vyjednávání o vedení radnice, které zastupitelské kluby zahájily hned po pondělním odvolání primátora Jiřího Svobody (ANO) a čtyř jeho náměstků z ANO, TOP 09 a OPB. Pro jejich odvolání hlasovali i někteří zastupitelé koalice. ANO chce své "zrádce" vyloučit, KDU-ČSL ho vyzvala, aby se vzdal mandátu.

"Zástupci KDU-ČSL na úterní schůzce zřetelně prohlásili, že koalice ve složení ANO, OPB, TOP 09 a KDU-ČSL přestala existovat," řekl v úterý ČTK předseda hnutí OPB Juraj Thoma. Stejně jejich výrokům porozuměl i předseda oblastní rady ANO a odvolaný náměstek František Konečný. Lidovci podle nich řekli, že pro ně je na překážku setrvat v koalici, která má nejtěsnější možnou nadpoloviční většinu hlasů.

Podle předsedy městské organizace lidovců a zastupitele Rudolfa Vodičky ale KDU-ČSL z žádné koalice oficiálně nevystoupila. "Koalice ale přestala reálně existovat ve chvíli, kdy neměla 27 mandátů, a to nebylo vinou KDU-ČSL," řekl. Ke kritice ANO se přidal i krajský předseda KDU-ČSL a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

"Ukazuje se, že komerční projekty typu ANO se opakovaně neosvědčují, protože se nejedná o tradiční politickou stranu. Ti lidé nejsou společně schopni vládnout, chybí jim zkušenost. Tam, kde šlo ANO do koalice, tak tam to prostě nefunguje," řekl v úterý.

S koalicí přestala hned po volbách hlasovat Eliška Richtrová (ANO), potom byl z klubu TOP 09 vyloučen Kamil Calta. Pro odvolání členů rady následně hlasovali bývalý náměstek primátora Pavel Matoušek (ANO), kterého už dříve jeho strana odvolala, jeho stranický kolega Filip Šmaus a také Petr Petr z KDU-ČSL.

ANO podle krajské předsedkyně Radky Maxové už zahájilo kroky k vyloučení Matouška, Richtrové a Šmause ze svých řad. Zastupitelské mandáty si nicméně chtějí ponechat.

"Stále věřím tomu, že stávající koalice by se mohla udržet, záleží na tom, jak se KDU-ČSL postaví ke svému přeběhlíkovi Petru Petrovi, my jako ANO budeme požadovat vyloučení našich tří členů a z naší strany KDU-ČSL slyšela požadavek, že Petr Petr je pro stávající koalici nepřípustný, protože zradil a my mu už nemůžeme věřit," řekla. V místní organizaci je třicítka členů a podle e-mailové korespondence s vedením prý většina zradu kolegů odsoudila. ANO podle Maxové preferuje pokračování spolupráci s OPB.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Většina představitelů koalice i opozice je pro větší zastoupení stran ve vedení města a zvýšení stability koalice. Třeba místopředseda krajské ČSSD a bývalý náměstek primátora Miroslav Joch je pro co nejširší zastoupení stran v radě města. "Podle mě by tam mohli sedět zástupci všech stran, včetně KSČM," řekl. Požadavek poměrného zastoupení už zopakovali komunisté, kteří jsou ale pro ostatní v radě neakceptovatelní.

ANO a OPB budou pokračovat v jednání s ODS a ČSSD. Podle Vodičky ale jednání o nové koalici zahájily i další subjekty. Potrvají zřejmě dlouho. Město nyní vede pětičlenná rada a primátora zastupuje náměstek Petr Holický (ANO).

Související