Sága sci-fi filmů ze světa Hvězdných válek se rozroste o samostatný snímek věnovaný postavě pašeráka Hana Sola. V noci na středu to oznámila Walt Disney Company, podle níž tento film přijde do kin 25. května 2018.

Jak informovala agentura Reuters, v sáze Star Wars půjde o druhý takzvaný spin-off – tedy příběh rozvádějící jednu z vedlejších dějových linek – po již dříve oznámeném projektu Rogue One. Ten chce Disney do kin uvést příští rok.

Nově oznámený film se má zaměřit na začátky Hana Sola a vysvětlit, odkud tato postava pochází. V původní Epizodě IV Hvězdných válek, kterou režisér George Lucas uvedl do kin roku 1977, byl Solo představen jako pašerák, který na svoji loď Millenium Falcon vezme hrdinu Luka Skywalkera a začne mu pomáhat v boji proti zlému Darth Vaderovi.

Později se ze Sola i jeho věrného druha, pilota Chewbaccy (v českém dabingu Žvejka) stane jeden z lídrů povstalecké aliance. „Tento film se bude soustředit na to, jak se mladý Han Solo stal pašerákem, zlodějem a ničemou, kterého Luke Skywalker a Obi-Wan Kenobi poprvé potkali v Mos Eisley,“ uvedl nyní mluvčí Walt Disney Company v narážce na scénu z Epizody IV Hvězdných válek.

Snímek o mladém Solovi budou režírovat Chris Miller a Phil Lord, kteří za sebou mají nedávný LEGO® příběh, restart značky 21 Jump Street či komediální seriál The Last Man on Earth. Zejména Miller zřejmě patří k oddaným fanouškům ságy – podle serveru The Hollywood Reporter si kdysi v dotáčkách ke Star Wars zahrál jednoho z vojáků impéria a také pracoval jako dobrovolník ve firmě George Lucase Lucasfilm.

Časopis Forbes se nad výběrem režisérů pozastavuje. Angažmá Millera s Lordem podle něj znamená, že Disney se rozhodl vnést do ságy Hvězdných válek humor v duchu nedávných komiksových akčních filmů Marvelu. Tato firma spadá pod Disneyho stejně jako Lucasfilm, který stojí za Hvězdnými válkami. „Epizodu VII Hvězdných válek si představte jako Avengers, film o Hanu Solovi pak jako něco v duchu Strážců galaxie,“ přirovnal Forbes.

O tom, kdo Hana Sola ztvární, zatím producenti nerozhodli. Scénář nového filmu píše Lawrence Kasdan, jeden z autorů Epizody V – Impérium vrací úder, spolu se svým synem Jonem Kasdanem.

Sága Hvězdných válek bude letos v prosinci pokračovat Epizodou VII s podtitulem Síla se probouzí. Příští rok bude do kin uveden spin-off Rogue One, v roce 2017 má následovat Epizoda VIII. Film o Hanu Solovi by měl být uveden další rok, Epizoda IX pak v roce 2019. Poslední spin-off, chystaný na rok 2020, se podle spekulací ve filmové branži zaměří na postavu lovce lidí Boby Fetta. Režisér Josh Trank, který měl film o Fettovi režírovat, ale nedávno od projektu odstoupil. Producenti za něj nyní hledají náhradu.

Související