Jedním z hlavních hostů letošního Creepy Teepee bude americká skladatelka Holly Herndonová. Sedmý ročník festivalu se uskuteční tento víkend v Kutné Hoře a kromě Herndonové představí přes třicet účinkujících z celého světa.

Festival alternativní hudby láká kromě zajímavých vystupujících také na domáckou atmosféru. Funguje totiž bez backstage, čímž odstraňuje bariéry mezi účinkujícími a návštěvníky.

V areálu tak letos lidé mohou potkat například členy amerických kapel Wreck and Reference, Meth Dad nebo švédské Westkust.

Pětatřicetiletá Holly Herndonová studuje kompozici na Stanfordské univerzitě a zabývá se experimenty s elektronickou hudbou. Pozornost médií i hudebních kritiků získala již vydáním prvního alba Movement v roce 2012, letos v květnu pak vydala desku nazvanou Platform.

Kromě používání neobvyklých zvukových efektů, které však vždy vycházejí z reálných lidských činností jako klepání do klávesnice nebo rozbíjení skla, Herndonová pracuje také s vlastním hlasem. Ve skladbách zachycuje mimo jiné melodický zpěv, mumlání či ječení. Důležitou roli dále hraje vizualizace zvuku prostřednictvím videoklipů.

Na desce Platform navíc Herndonová spolupracuje s řadou dalších hudebníků. Zvláštností je song Lonely At The Top nahraný společně s Claire Tolanovou. Ta se zabývá audiovizuálními nahrávkami spouštějícími takzvanou autonomní senzorickou meridiánovou reakci (ASMR), která u lidí vyvolává specifické reakce organismu, především mravenčení v okolí hlavy a míchy. Navíc přináší pocity uvolnění, proto je ASMR často nazývaná také jako mozkový orgasmus.

V Česku Holly Herndonová vystoupí úplně poprvé právě na Creepy Teepee, a to hned první festivalový den v pátek 10. července.

Související