Přední americký skladatel a někdejší průkopník hudebního minimalismu Steve Reich navrhl hru pro telefony iPhone a přístroje iPad. Jmenuje se Steve Reich’s Clapping Music a její název je odvozen z Reichovy zásadní skladby z roku 1972, při níž dva účinkující vytleskávají rytmy.

Letos osmasedmdesátiletý Reich tuto skladbu s perkusistou Colinem Curriem osobně vytleskal také vloni v pražském Foru Karlín na koncertě, jejž uspořádal festival Struny podzimu.

Reichova aplikace reflektuje to, jak byla skladba Clapping Music vymyšlena.

V původní kompozici jeden z hudebníků vytleskává rytmus. Druhý účinkující začne ve stejném rytmu, ale postupně se oproti prvnímu zpožďuje, dokud se oba rytmy opět neprolnou.

S tím, kdy prstem tepat na displej, uživatelům aplikace pomáhá vizuální nápověda. Zatímco v unisonu je hra snadná, ve chvíli, kdy se druhý tleskající začne zpožďovat, spousta uživatelů z rytmu vypadne, a tím hru prohraje, varuje například deník New York Times.

„Pokud jeden z vás dvou selže, je to okamžitě poznat, což člověku hraje na nervy. Vím, o čem mluvím, také jsem to čtyřicetkrát padesátkrát popletl, a jsem z té skladby nervózní dodnes,“ říká v doprovodném videu ke skladbě Reich.

Hra rozlišuje tři obtížnostní úrovně.

Autory aplikace, která je zdarma ke stažení na App Storu, jsou společnost Touchpress, londýnská Queen Mary University a také anglický komorní orchestr London Sinfonietta.

Kdo se hru naučí vyhrávat i na nejtěžší úrovni, může své skóre poslat na web, a dokonce získat pozvánku, aby skladbu naživo vytleskal s perkusisty London Sinfonietty.

Související