Nejsledovanější seriál na kanálu HBO, středověké fantasy drama Hra o trůny, bude pravděpodobně pokračovat ještě tři řady. Ve čtvrtek to řekl jeden z vedoucích pracovníků kanálu, když zároveň obhajoval násilí, jež se v seriálu objevuje.

Nyní se natáčí šestá řada Hra o trůny. HBO chce ale odvysílat minimálně ještě sedmou řadu a s autory nyní promýšlí, o kolik ještě Hru o trůny prodloužit. "Přijde jim, že by po šesté řadě měly následovat ještě dvě další," uvedl programový ředitel HBO Michael Lombardo na čtvrtečním setkání Společnosti televizních kritiků.

Sám Lombardo by se prý nebránil ještě více pokračováním. Stejně tak by ale byl otevřený novému seriálu ze světa Hry o trůny, který by dějově předcházel nynějším epickým bitvám o Železný trůn ve fiktivním království Západozemí.

O nich seriál vypráví na základě knižní předlohy zvané Píseň ledu a ohně od spisovatele George R. R. Martina.

Letošní pátou řadu Hry o trůny sledovalo v průměru 20 milionů diváků. Seriál také obdržel 24 nominací na televizní ceny Emmy, přičemž proměnit může i tu pro nejlepší drama.

Stejně tak letošní Hra o trůny vyvolala kontroverzi brutální scénou se znásilněním a upálením dítěte. Programový ředitel Lombardo ve čtvrtek obě scény hájil, jsou prý nedílnou součástí příběhu. Postavil se tak za tvůrce seriálu Dana Weisse a Davida Benioffa.

"Násilí v tomto seriálu lze zpětně vysledovat až k tomu, co začalo v první epizodě," uvedl Lombardo, podle nějž neexistují opatrnější showrunneři – tedy lidé zodpovědní za každodenní výrobu seriálu – než právě Weiss s Benioffem.

Pátá řada Hry o trůny také skončila zabitím Jona Snowa, jedné z hlavních a mezi fanoušky nejoblíbenějších postav.

Přestože diváci spekulují o jeho návratu, Lombardo ve čtvrtek neřekl nic, co by tomu nasvědčovalo. "Co jsem viděl, slyšel a četl, Jon Snow je mrtev," řekl Lombardo.

Hra o trůny letos také pomohla spuštění samostatné streamovací služby HBO Now, kde mohou diváci sledovat obsah vyrobený HBO i bez toho, aniž by si kanál předplatili. Jde o další krok, jímž se televize posouvá od klasického, pevně daného vysílacího schématu k modelu, kdy si diváci sami vybírají, který televizní obsah chtějí vidět.

Lombardo řekl agentuře Reuters, že se spuštěním HBO Now je spokojený, počet předplatitelů ale neprozradil.

Programový ředitel také dodal, že vzhledem ke stoupajícímu počtu kritikou oceněných pořadů se pro ně stále obtížněji dělá marketing. HBO, jehož majitelem je americká mediální společnost Time Warner Inc, si prý diváci pravidelně pouští v neděli večer, další dny si však jejich pozorností televize nemůže být jistá.

"Pořád na to myslím," řekl Lombardo. "Ale zvlášť na digitální platformě, kde si uživatelé sami vybírají z dostupného obsahu, jsem přesvědčen, že zvítězí kvalita," dodal.

Související