Pravoslavní ruští aktivisté v pátek zničili několik soch významného sovětského umělce na výstavě v Manéži, tedy v hlavní moskevské výstavní síni stojící nedaleko od zdí Kremlu. Podle agentury AFP aktivisté díla označili za „rouhačská“.

„Na výstavu přišlo několik pomatenců, kteří zničili díla Vadima Sidura, jež patří do sbírek Manéže,“ potvrdila Jenela Karnejevová, mluvčí výstavní síně. Aktivistů prý bylo více a nechali za sebou několik „zcela roztříštěných děl“, než je odvedla policie.

Akci vedl pravoslavný aktivista Dmitrij Corjonov, známý pod přezdívkou Dmitrij Enteo. Agentuře AFP tvrdil, že policii na místo zavolal sám. aby výstavu zavřela. „Policie tu výstavu zavře, protože ohrožuje city věřících,“ řekl Enteo.

Krátce předtím na Twitteru uvedl: „Přímo v centru Moskvy dochází k strašlivému rouhačství. Spěcháme, abychom ho zničili!“

Agentuře Interfax Enteo řekl, že ho konkrétně pobouřilo dílo, které „ošklivě znevažuje Ježíše Krista a svaté“.

Enteo, který vede vlasteneckou skupinu zvanou Vůle boží, je jedním z nejznámějších ruských konzervativních aktivistů. Na uměleckých performance a výstavách protestuje dlouhodobě, často s ním přicházejí i televizní štáby. Letos se v Moskvě pokusil zabránit setkání homosexuálů.

Podle agentury Interfax policie výstavu v Manéži uzavřela a začala vyslýchat svědky.

Expozice se jmenovala Sochy, které nevidíme a zaměřovala se na díla sovětských sochařů, kteří za předchozího režimu nesměli být vystavováni.

Expozice se otevřela v pátek a obsahovala několik děl s náboženskou tématikou včetně takzvaného bas-reliéfu ukřižování.

Avantgardní nonkonformní umělec Vadim Sidur, jehož díla aktivisté zničili, za komunismu v Sovětském svazu nemohl vystavovat.

Zemřel roku 1986 a jeho jméno dnes na památku nese muzeum v Moskvě. Sidurova díla se v minulosti vydražila i v aukčním domě Sotheby’s.