Letošní ročník přerovského Československého jazzového festivalu nabídne v tuzemské premiéře hned tři světové hvězdy. Hlavním tahákem bude hudební skupina oceněná cenou Grammy Snarky Puppy, která vystoupí ve čtvrtek 22. října.

Na přehlídce o den později zazpívá Australanka Sarah McKenzie. Poprvé v Česku bude koncertovat rovněž americký jazzový kvartet Fourplay, v němž působí kytarista Lee Ritenour či basista Nathan East.

Festival s dlouholetou tradicí se v Městském domě v Přerově uskuteční od 22. do 24. října, jak v úterý oznámil jeho ředitel Rudolf Neuls. "Letos máme 32. ročník, co se týče Československého jazzového festivalu, příští rok to bude 50 let, co festival v Přerově vznikl," uvedl Neuls.

Ten připomněl, že Snarky Puppy hrají na různé nástroje včetně kytary, klavíru, kláves a smyčců. "Je o ně eminentní zájem. Všichni se tomu diví, že opravdu přijedou. Jsem rád, že Snarky Puppy dali přednost Přerovu před Prahou. Den předtím budou hrát ve Varšavě, ve čtvrtek budou hrát u nás a v pátek míří na Bratislavské jazzové dny," doplnil.

Přehlídka bude tradičně doplněna o česko-slovenské jazzmany. Festival před Snarky Puppy otevře v česko-slovenské formaci zpěvák Ondřej Ruml a klavírista Matej Benko.

V sobotu se bude vzpomínat na Karla Velebného v pořadu Sága rodu SHQ. "Sejde se jádro, které v SHQ Karla Velebného hrávalo. Bude to jednak vzpomínka na něj, ale i na slavné album, které před lety natočili. Úžasné je, že se to dalo dohromady, protože někteří z nich už svou činnost skončili," dodal ředitel festivalu.

V sobotu před americkými Fourplay vystoupí výrazný slovenský jazzový trombonista a skladatel Michal Motýž.

Přerovská jazzová přehlídka vznikla v roce 1966, původně jako amatérský jazzový festival. Roku 1975 jej přerovští kulturní normalizátoři z města vyhnali, násilně tak tradici přerušili. Roku 1985 byl z iniciativy České jazzové společnosti festival obnoven a jazz se do města vrátil pod názvem Přerovský jazzový festival.

Od roku 1996 nese opět název Československý jazzový festival. Na přehlídku jezdívá do Přerova až 2500 diváků. Rozpočet festivalu je 2,6 milionu korun.

Související