Soud v Johannesburgu v pondělí uznal vinu Radovana Krejčíře v případu pokusu o vraždu, únosu a přechovávání drog. Pro Krejčíře je to vůbec první odsouzení v Jihoafrické republice.

O verdiktu informoval zpravodajský portál eNCA. Případ se týká únosu a mučení bratra drogového dealera, jenž zmizel i s 25 kilogramy pervitinu, který podle obžaloby pro českého podnikatele převážel. Krejčíř v minulosti vinu opakovaně odmítl.

 

Krejčíř: Deset let pryč z Česka

 

Červenec 2002 - Policie zatkla Krejčíře v souvislosti s vyšetřováním půlmiliardového celního dluhu jihlavského obchodníka s pohonnými hmotami M5.

Září 2003 - Krejčíř byl obviněn z podílu na vytunelování společnosti Technology Leasing.

18. června 2005 - Krejčíř utekl policii při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích u Prahy. Policie jej předtím obvinila z toho, že se pokusil pomocí fiktivních pohledávek vyvést peníze ze státní společnosti Čepro a z přípravy vraždy celníka.

23. června 2005 - Na Krejčíře byl vydán mezinárodní zatykač.

9. září 2005 - Seychelská pobočka Interpolu potvrdila, že se Krejčíř spolu se svou manželkou a synem nachází na území Seychelské republiky, jejíž mají občanství.

10. ledna 2006 - Česko požádalo Seychely o vydání Krejčíře.

21. dubna 2007 - Krejčíře zatkla na letišti v Johannesburgu jihoafrická policie. Podnikatel do země přicestoval ze Seychel pod falešnou identitou.

6. května 2007 - Krejčíř řekl, že v JAR požádal o politický azyl. V roce 2012 tamější soudy žádost zamítly, Krejčíř se proti tomu odvolal a řízení dosud nebylo ukončeno.

30. listopadu 2012 - Pražský městský soud shledal Krejčíře vinným z více než půlmiliardového daňového úniku ve společnosti M5. Uložil mu souhrnný jedenáctiletý trest. Vrchní soud mu později trest o půl roku podmínečně snížil.

8. května 2014 - V Johannesburgu začal soud s Krejčířem a dalšími pěti osobami obžalován z únosu, mučení a pokusu o vraždu bratra drogového kurýra, který údajně pro Krejčíře převážel pervitin a i s drogou zmizel.

13. června 2014 - Soud v JAR začal řešit vraždu Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro Krejčíře údajně pracoval jako vymahač dluhů, Krejčíř ho ale podle obžaloby nechal zabít.

6. února 2015 - Krejčíř a dva další muži si v JAR vyslechli obžalobu z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy

Výše trestu bude podle portálu The Citizen News oznámena 11. září. 

České televizi po pondělním rozhodnutí soudu řekl, že lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou.

Soud ve verdiktu uvedl, že Krejčíř je vinný z únosu, pokusu o vraždu a také z pokusu o držení drog. Jeho blízký spolupracovník Desai Luphondo byl uznán vinným z držení drog.

"Není jasné, na jak dlouho by (Krejčíř) mohl jít za mříže. Není v této věci žádné minimum a ani maximum," uvedl EWN na Twitteru k rozhodnutí soudu.

Z celkové výše trestu bude odečtena doba, kterou strávil ve vazbě. V ní je od listopadu 2013. Spolu s Krejčířem a Luphondem se před soudem zodpovídali další čtyři lidé, někteří z nich byli policisté.

Krejčíř podle obžaloby spolu s několika dalšími lidmi unesl, mučil a pokusil se zabít Bhekiho Lukheleho. Ten Krejčíře u soudu označil za muže, který ho kopal a poléval vroucí vodou.

Podle prokuratury tak chtěl Krejčíř zjistit, kde se nachází Lukheleho bratr, jenž zmizel i s 25 kilogramy pervitinu, které údajně pro českého podnikatele převážel.

Soudce Colin Lamont prohlásil, že přijal výpověď Lukheleho a věří tomu, že byl unesen, čtyři dny zadržován a mučen. Dodal také, že Lukheleho identifikaci Krejčíře potvrdili další svědci.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku.

V Jižní Africe, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání.

Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován.

Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik. 

Samotnému verdiktu dnes předcházelo zhodnocení celého procesu. Soudce v asi dvouhodinovém projevu označil výpovědi obviněných za nepravdivé a rovněž kritizoval nedostatky v práci policie, odmítl však nařčení obhajoby, že vyšetřovatelé důkazy falšovali.

Jihoafričtí novináři výsledek prvního ze čtyř procesů, kterým Krejčíř v zemi čelí, bedlivě sledovali. Podle nich bylo do poslední chvíle nejasné, jak soud rozhodne, neboť Lamont v minulosti opakovaně kritizoval přístup policie.

Jakmile soudce začal případ rekapitulovat, tak se žurnalisté na Twitteru shodli v tom, že pro Krejčíře situace nevypadá dobře.

Vynášení rozsudku se konalo za přísných bezpečnostních opatření, přímo v soudní síni byla více než desítka policistů. Novináři si také povšimli Krejčířova vzhledu, Čech podle nich za dva roky ve vazbě značně pohubl, prošedivěl a také je na něm znát celková sešlost.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.