Soudce Městského soudu v Brně vzal v pondělí do vazby Američana Kevina Dahlgrena, jemuž hrozí za předloňskou vraždu jeho čtyř příbuzných v Brně-Ivanovicích až doživotní trest vězení. Uvedl to jihomoravská policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Důvodem jsou obavy z útěku. Rozhodnutí je nepravomocné, protože Dahlgren si podal stížnost, kterou bude řešit Krajský soud v Brně.

USA Dahlgrena v pondělí vydaly do ČR. Je tak prvním občanem Spojených států, jenž byl předán do Česka k trestnímu stíhání. Motiv brutální vraždy není znám. Dahlgren by měl být převezen do Vazební věznice v Brně-Bohunicích. 

Letadlo s Dahlgrenem přistálo v Praze. Na letišti v Ruzyni ho převzala česká policie a přepravila vrtulníkem do Brna. České úřady s USA vyjednávaly o jeho vydání od května 2013, kdy krátce po vraždě přiletěl do Washingtonu, byl zadržen soud ho poslal do vazby.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána je Dahlgrenovo vydání mimořádný úspěch. "V mezinárodním společenství z hlediska státní suverenity je patrná určitá zdrženlivost k vydávání vlastních občanů," uvedl ministr.

Dahlgren je ve vazbě od května 2013, kdy přiletěl do Washingtonu. České úřady jej obvinily, že nedlouho předtím v Brně-Ivanovicích brutálně zavraždil svoji sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny.

U rodiny bydlel a v Česku se živil jako učitel angličtiny. Po činu odjel do Vídně na letiště a vrátil se za oceán. Podle české policie jsou důkazy proti němu jasné, pochybnosti však panují ohledně motivu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

S vydáním americké soudy souhlasily již před časem, Dahlgrenovi právníci však podali stížnost proti legálnosti vazby, což celé řízení výrazně zpomalilo. Minulý týden se obrátili na Nejvyšší soud USA poté, co soudy nižší instance rozhodly, že při vydávání není nutné čekat na rozhodnutí o legálnosti vazby.

 Za čtyřnásobnou vraždu Dahlgrenovi hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Pokud by byl v Česku odsouzen, tak může podle českého ministerstva spravedlnosti vykonat trest v USA. "Na takové předání však není právní nárok a podléhá souhlasu příslušných orgánů obou zainteresovaných států," uvedlo ministerstvo, které by také mělo případné poslední slovo.