Benátský filmový festival má štěstí na zahajovací snímky, které později získávají Oscara. Podařilo se mu to i vloni, kdy přehlídku zahajoval Birdman, a festival doufá, že téhož dosáhne letošní úvodní film Everest. Jeho projekcí ve středu startuje již dvaasedmdesátý ročník festivalu.

Everest sice natočil méně známý islandský režisér Baltasar Kormákur, obsadil do něj ale hvězdy. Jake Gyllenhaal, Keira Knightleyová a Josh Brolin ve snímku prožívají skutečnou tragédii, která na nejvyšší hoře světa roku 1996 postihla několik expedic. Film byl natočený ve 3D.

Everest nesoutěží o Zlatého lva, tedy hlavní cenu benátského festivalu. Je ale přesně tím typem snímků, jaké si na zahajovacím večeru přeje mít ředitel přehlídky Alberto Barbera. Tomu se na začátek festivalu podařilo vybrat nejen Birdmana, ale o rok dříve také později oscarové sci-fi Gravitace.

„Nejtěžší je vybrat správný film na zahájení, protože jde o poněkud specifickou kategorii,“ uznává Barbera. „Snímek musí být dostatečně uchvacující, ale například už ne příliš násilný, protože publikum zahajovacího večera se od běžných návštěvníků festivalu liší,“ vysvětlil.

Na zahájení podle Barbery přicházejí „hosté, zástupci veřejných institucí či vlády, ale ne filmoví nadšenci“. Proto je nutné najít film s takovými parametry, aby různorodé publikum zaujal.

Barbera letos není hrdý jen na výběr Everestu, jenž se promítá mimo festivalovou soutěž, ale také na plejádu prestižních snímků a režisérů či herců, kteří na festival přijíždějí. Je to přitom jen několik let, co se přehlídka – v době před Barberovým nástupem – kvalitou potápěla, stejně jako se potápějí samotné Benátky.

V soutěžních filmech letos ale účinkují například Eddie Redmayne, jenž ztvárnil titulní postavu v transgenderové Dívce z Dánska, nebo izraelský režisér Amos Gitai, jenž přijel s životopisným snímkem Rabin, The Last Day o někdejším izraelském premiérovi Jicchaku Rabinovi.

Film nazvaný Beasts of No Nation v hlavní roli s Idrisem Elbou, jenž účinkoval ve snímku Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě, zase vychází z knihy o dětských vojácích v Africe.

Mimo soutěž festival v premiéře promítne film Black Mass: Špinavá hra, v němž Johnny Depp zpodobil irsko-amerického gangstera Whiteyho Bulgera, a film Spotlight. V něm Michael Keaton hraje novináře z deníku Boston Globe, který obdržel Pulitzerovu cenu za to, jak zmapoval působení pedofilních kněží v bostonské římskokatolické církvi.

„Benátskému festivalu se poslední roky daří soustředit síly na program,“ tvrdí Scott Roxborough, evropský filmový kritik a zpravodaj oborového časopisu Hollywood Reporter.

„Není tak velký jako Torontský filmový festival a nemá kolem sebe stejnou auru jako přehlídky v Cannes a Berlíně, které jsou přímo masivní. Benátky působí komorněji. Ale daří se jim to vyvažovat hrstkou filmů, které pak na přelomu roku usilují o oscarové nominace,“ dodal.

V soutěži benátského festivalu je letos jedenadvacet snímků, ceny budou uděleny 12. září.

Související