Kritiku vyvolalo v Německu rozhodnutí udělit Cenu Ericha Marii Remarqua za mír syrskému básníkovi Adonisovi.

Pětaosmdesátiletý autor, jejž sázkové kanceláře už několik let tipují za favorita na Nobelovu cenu za literaturu, se podle kritiků zdiskreditoval, když nedokázal odsoudit režim syrského prezidenta Bašára Asada.

„Téměř po pěti letech války Adonis stále neprojevil soucit se svými krajany,“ řekl například editor rozhlasové stanice Deutsche Welle, syrský novinář Ahmad Hissou.

Adonis, jenž už od poloviny 70. let žije v Paříži, se podle něj vysmál Syřanům, kteří utíkají před Asadovým režimem a Islámským státem. Novinář odkázal na Adonisův nedávný rozhovor pro libanonský deník As-Safír, v němž básník prohlásil, že nechápe, proč by měli být Syřani označováni za národ revoluce, když jich už třetina opustila svoji zemi.

„V době, kdy Německo přijímá stovky tisíc syrských uprchlíků, udělujeme cenu Syřanovi, který se Asadovi sotvakdy postavil,“ dodal Hissou.

Ještě dál šel německý spisovatel Navid Kermani, loňský nositel nejdotovanější tamní literární Ceny Josepha Breitbacha. Ten dokonce v Osnabrücku, kde bude Adonis 20. listopadu vyznamenán, odmítl pronést zahajovací řeč.

„Vážím si jeho díla, ale nedokázal se distancovat od brutálních praktik režimu v Damašku,“ řekl Kermani německému listu Kölner Stadtanzeiger.

Starosta Osnabrücku Wolfgang Griesert uznal, že udělení ceny mělo vzbudit kontroverzi. „Chtěli jsme vzbudit diskusi o problému v Sýrii a o tom, jak jej řešit,“ uvedlo město v prohlášení.

Sám starosta, jenž je jedním z porotců udělujících cenu, pak připomněl, že Adonis vždy prosazoval striktní oddělování státu a náboženství a že bojoval za zrovnoprávnění žen v arabském světě.

Porota Remarquovy ceny označila Adonise za nejvýznamnějšího žijícího arabského básníka.

Adonis již v německém Frankfurtu roku 2001 získal Goetheho medaili za porozumění napříč kulturami a roku 2011 k ní přidal Goetheho cenu. Už tehdy mu ale kritici vyčítali, že se v dobovém rozhovoru zastal Asada a prohlásil, že tento prezident je schopen Sýrii reformovat.

Později Adonis v jiném interview řekl, že nemůže podpořit „revoluci, která začala v mešitách“.

Remarquova cena se v Osnabrücku, kde se německý spisovatel Remarque roku 1898 narodil, uděluje každé dva roky. Letos jde o třináctý ročník, ocenění bylo založeno roku 1991.

V roce 1997 jej získal český spisovatel Ludvík Vaculík, mezi další laureáty patří Světlana Alexijevičová, Jurij Andruchovyč, Henning Mankell či Tahar Ben Jelloun. S cenou je spjatý šek v hodnotě 25 tisíc eur.