Spisovatel Jáchym Topol dostal v sobotu večer Vilenickou cenu, kterou mu udělil Slovinský svaz spisovatelů za mimořádnou literární činnost ve střední Evropě.

Uvedla to agentura STA, podle které český autor cenu převzal na závěr šestidenního, již 30. Vilenického mezinárodního literárního festivalu.

Ocenění, k němuž patří i šek na 10 tisíc, v přepočtu 270 tisíc korun, Topol převzal v jeskyni Vilenica, podle níž je také cena nazvaná.

Umělec při této příležitosti řekl, že je velmi poctěn, ale zároveň skromně poznamenal, že si není jist, zda si cenu zaslouží.

Do slovinštiny byly dosud přeloženy tři Topolovy romány – Sestra, Anděl a Chladnou zemí, uvedla slovinská agentura.

Třiapadesátiletý Topol mohl do listopadu 1989 publikovat pouze v samizdatu. Po pádu komunistického režimu se rychle zařadil mezi kritikou i čtenáři nejuznávanější české autory a pronikl i do zahraničí.

Syn dramatika a básníka Josefa Topola působil v undergroundu, psal hudební texty a poezii. V roce 1988 vydal básnickou sbírku Miluju tě k zbláznění (oficiálně až v roce 1991) a posléze V úterý bude válka (1992).

Do nejvyšších pater současné české literatury Topola vynesla v roce 1994 jeho románová prvotina Sestra, originální výpověď o stavu společnosti po pádu režimu. Mezi další jeho známá díla patří prózy Anděl, Výlet k nádražní hale, Noční práce, Kloktat dehet či Chladnou zemí. V září 2010 se stal laureátem Ceny Jaroslava Seiferta.

Kromě své spisovatelské činnosti byl Topol šéfredaktorem časopisu Revolver Revue, redaktorem týdeníku Respekt a redaktorem Lidových novin. Nyní pracuje jako programový ředitel Knihovny Václava Havla.