Pavlu Bělobrádkovi jako by docházela trpělivost se šéfem ANO Andrejem Babišem. Alespoň co se týče návrhů ministra financí, jak řešit problémy s přílivem uprchlíků do Evropy. "My vedeme debatu o migraci v rámci vlády průběžně. Problém s Andrejem Babišem je, že vládní materiály až příliš často nečte," zlobí se předseda KDU-ČSL.

Naráží na Babišův rozhovor v Hospodářských novinách, v němž majitel koncernu Agrofert rozvinul své představy o řešení uprchlické krize. "Myslet si, že tu bude jednotná imigrační politika, je naivní. Dublinské dohody jsou nesmyslné, protože nefungují. Vidíme, s jakými nesmysly přichází Evropská komise, jako třeba kvóty na rozdělení 40 tisíc uprchlíků," řekl druhý nejbohatší Čech.

To je ale podle vicepremiéra Bělobrádka, Babišova koaličního partnera, střelba, která míří aspoň z části mimo. "Dublinské dohody jsou výhodné právě pro Česko, protože nejsme ani hraniční zemí, ani cílovou zemí, kde chtějí migranti žádat o azyl. Podle Dublinských dohod je proto vracíme do států, kudy do schengenského prostoru přišli či kde poprvé požádali o azyl," prohlásil lidovecký šéf.

Zakladatel hnutí ANO zauvažoval také o vojenských řešeních: "Na co máme NATO? Chápu, že nemůže zasáhnout, pokud není jeden z členských států napaden a to nejsme. Pak bychom ale mohli mít nějakou společnou pohraniční stráž, která by strážila schengenský prostor, možná společnou evropskou armádu."

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Bělobrádek, který společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD už v minulosti jednou odsoudil Babišovy plány na zapojení NATO jako populistické, ministra financí opravuje i tentokrát: "Co se týká evropské armády, o té se mluví nejméně 10 let a stále není nic takového na obzoru. Je zcela iluzorní, že by mohla být nyní založena v horizontu měsíců, kdy musíme řešit akutní uprchlickou krizi. Nehledě na to, že stejně jako NATO, které Babišův návrh odmítlo už dříve, by případná evropská armáda měla zcela jiné úkoly."

A dodal: "Jakmile už k hranicím dorazí milionová vlna zoufalých migrantů, kteří nemají co ztratit, nezastaví je žádný plot ani armáda. Pokud by nestřílela do běženců ostrými, což určitě neměl Andrej Babiš na mysli."

Sobotka: Zapojení NATO není na pořadu dne

Premiér Bohuslav Sobotka v úterý znovu zdůraznil, že pro řešení migrační krize v Evropě neexistují žádná jednoduchá ani rychlá řešení. "Je nutné zaměřit se především na příčiny, tedy ukončit válečné konflikty v Sýrii a Libyi a zajistit mír v zemích, odkud lidé utíkají," zopakoval Sobotka.

Zapojení NATO podle něj momentálně není s ohledem na status Severoatlantické aliance na pořadu dne. "Daleko důležitější je, aby fungovala pravidla EU, tedy důsledná ochrana hranic Schengenu i azylová politika, která pomůže primárně válečným uprchlíkům," dodal Sobotka.

"Podporujeme vybudování hotspotů, jsme připraveni uvolnit potřebné finance pro pomoc uprchlíkům i poskytnout odborníky a policisty pro zajišťování nelegálních migrantů. Je potřeba, abychom v rámci EU přestali diskutovat o zavedení povinných kvót, které nejsou dobrým řešením, a společně pracovali na řešení příčin současné situace." uzavřel premiér.