Ojedinělá výstava kombinuje keramické, skleněné a bronzové sochy kimon americké výtvarnice Karen LaMonteové s velkoformátovými tušovými kaligrafiemi japonské umělkyně Šóko Kanazawaové.

Expozice se otevřela v Západočeském muzeu v Plzni, otevřena bude do 11. října.

Třicetiletá Kanazawaová, která je postižená Downovým syndromem, je v Japonsku mimořádně uznávanou umělkyní. Po březnovém vystoupení v OSN v New Yorku při příležitosti Světového dne Downova syndromu je výstava v Plzni její druhou cestou mimo Asii, jak řekl kurátor výstavy kaligrafií Robin Heřman.

Kaligrafii se Kanazawaová začala věnovat pod vedením své matky, rovněž kaligrafky, v pěti letech. Tradiční japonské umění se pro ni stalo prostředkem, který ji postavil na vlastní nohy a vytvořil jí životní prostor.

Od dvaceti let, což je v Japonsku hranice dospělosti, je profesionální kaligrafkou. Její velkoformátová díla si pořizují chrámy a svatyně, kde plní funkce oltářních obrazů, řekl Heřman.

"Dá se říct, že Šóko je hodnocena jako špičkový kaligraf bez ohledu na její postižení. Ale špičkových kaligrafů jsou v Japonsku stovky. Co jí odlišuje od běžného špičkového kaligrafa, je ten duchovní rozměr a ten její optimismus, který lidem dodává," řekl Heřman.

Právě její radost, bezelstný úsměv a štěstí se odrážejí do její práce. V Japonsku, kde lidé čelí častým katastrofám a hrozbám, se proto staly práce Kanazawaové vyhledávané a lidé se od ní snaží naučit její pozitivní přístup k životu, uvedl Heřman. Výstava v Plzni nabízí 11 velkých paravánů, tři velké svitky a devět deskových kaligrafií.

Krásou japonských kimon je fascinovaná newyorská výtvarnice Karen LaMonteová. Vytváří kimona v různých fázích kroků tance gejš či pohybů tradičního čajového obřadu. Práce na jednom kimonu v životní velikosti trvá i několik měsíců.

"Kimono není typ oblečení, který by tvarem reprezentoval jeho nositele. Individualitu majitele zachycují motivy na kimonu. To samé se pokouším dělat na keramických kimonech, otiskuji do nich například větvičky magnolií," řekla LaMonteová, kterou studia výtvarných technik zavedla do různých koutů světa. Několik let se zabývala také sklářstvím v ČR.

Výstava je součástí festivalu Japan Fest, který celý letošní rok přináší do Plzně tři desítky projektů japonské kultury. Japan Fest je také součástí projektu Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015.