Zemské muzeum v Bosně a Hercegovině, které opatruje kulturu etnicky rozděleného regionu, se v úterý po třech letech otevřelo. Muzeum obnovilo provoz výstavou cenných děl včetně takzvané Sarajevské hagady, cenné židovské středověké knihy pesachového čtení.

Školní děti i občané se do muzea vrací poprvé od roku 2012, kdy bylo kvůli nedostatku financí uzavřeno. Situaci vyřešily bosenské úřady, které přitom této klíčové sarajevské instituci dlouho odmítaly pomoct.

Status muzea je sporný od války v Bosně a Hercegovině, která v letech 1992 až 1995 rozdělila zemi na dva etnicky odlišné regiony.

Zástupci různých úřadů bosenské vlády v úterý po nátlaku veřejnosti podepsali dohodu, která garantuje financování tomuto muzeu i šesti dalším kulturním institucím v hlavním městě Bosny a Hercegoviny.

Autonomní Republika srbská se na financování podílet odmítla, což zdůvodnila tím, že instituce nepůsobí na jejím území.

„Zemské muzeum je národním pokladem všech občanů Bosny a Hercegoviny,“ prohlásil bosenský premiér Denis Zvizdić. Slíbil, že všem sedmi institucím zajistí dlouhodobé financování.

Peníze, které má Zemské muzeum nyní slibené, pokryjí jeho finanční požadavky na jeden rok, upřesnil ředitel instituce Adnan Busuladžić. Ten překvapivě oznámil svoji rezignaci – teď, že když už je muzeum otevřené, prý splnil svoji povinnost.

„Má rezignace není důsledkem negativních, nýbrž kladných pocitů,“ řekl Busuladžič po slavnostním znovuotevření Zemského muzea. „Stál jsem po boku zaměstnanců, jak dlouho to jen šlo,“ dodal.

Zemské muzeum v Sarajevu obsahuje zhruba 4 miliony předmětů rozdělených mezi archeologické, etnologické a přírodovědecké sbírky.

Muzeum je díky tomu největší institucí svého druhu v celém regionu. Přežilo rozpad Rakouska-Uherska, obě světové války i rozdělení Jugoslávie. Málem ale nevydrželo v poválečné Bosně a Hercegovině sužované etnickými rozdíly.

Americké velvyslanectví v Sarajevu v úterý slíbilo, že na renovaci Zemského muzea poskytne 1,1 milionu konvertibilních marek, v přepočtu zhruba 15 milionů korun.

Uvedlo také, že ze Spojených států přiveze odborníky, kteří správcům muzea pomohou s managementem.

Během posledních šesti týdnů se zhruba 3000 lidí zúčastnilo občanské iniciativy nazvané I Am The Museum. Lidé se střídali, aby spolu s pracovníky muzea ohlídali poklady ve sbírkách.

„Největší úspěch byl, že jsme muzeum vzali politikům a předali jsme ho zpět lidem,“ uvedla Aida Kalenderová, která iniciativu založila.