Mezinárodní festival Jazz Goes to Town rozezní od 13. do 17. října koncertní sály i ulice Hradce Králové. Jedenadvacátý ročník pořádá nově kulturní neziskovka Kontrapunkt. Její zástupkyně Martina Erbsová uvedla, že rozpočet přehlídky je 1,6 milionu korun.

"Milovníkům jazzu nabídne devatenáct koncertů a dalších deset v off programu otevřeném interpretům, jejichž produkce představuje nejrůznější formy jazzové hudby či fúze tohoto žánru. Největší částkou ve výši 900 tisíc korun nás podpořilo město Hradec Králové," řekla.

Proměnu podstoupí dva závěrečné večery, které se oproti předešlým ročníkům uskuteční v sále královéhradecké filharmonie.

Nově bude otevřen meeting point v Café Náplavka. Stane se festivalovým centrem pro návštěvníky, sloužit bude i jako galerie a prostor k hudebním produkcím.

Festival pronikne i do barů, kaváren, hospod a netradičních prostor industriálního nebo sakrálního charakteru. Koncerty se uskuteční ve Studiu Beseda, Biu Centrál, Divadle Drak či v Městské hudební síni.

"Chceme nabídnout žánrové a stylové přesahy a otevírat nové pohledy na jazzovou hudbu 21. století. Hlavní program bude prezentovat původní autorskou tvorbu s výrazným uměleckým vkladem a tvůrčí originalitou," poznamenal dramaturg Zdeněk Závodný.

Ze souborů a interpretů mladší a střední generace Závodný upozornil na Points Septet saxofonisty Luboše Soukupa nebo česko-polský kvintet Inner Spaces trumpetistky Štěpánky Balcarové, sextet Vertigo se zpěvačkou a cellistkou Dorotou Barovou, avantgardní třináctičlenný bigband Bucinatores trombonisty Jana Jiruchy a kvarteto Clarinet Factory.

Ze zahraničních hudebníků přijede mezinárodní trio Hang Em High švýcarského saxofonisty a basklarinetisty Luciena Dubuise, rakouského bubeníka Alfreda Vogela a polského hráče na dvoustrunnou bezpražcovou baskytaru Bonda či maďarský Dresch Quartet saxofonisty Mihálye Dresche.

Jeho krajan, skladatel a multiinstrumentalista Béla Ágoston, představí svůj projekt The Lodger Oktett. "Jde o jeho kompozici, kterou vytvořil k filmu The Lodger - jednomu z prvních děl Alfreda Hitchcocka z roku 1927," vysvětlil Závodný.

Jednou z nejočekávanějších položek programu je Le Grand Orchestre armorigène bretaňského klarinetisty a skladatele Michela Aumonta.

Tvůrčí přístupy k volné improvizaci představí v Hradci Králové norsko-české trio Bergljot pianisty Vojtěcha Procházky a norsko-australské trio Mural, které vede hráč na dechové nástroje Jim Denley.

Související