Český premiér Bohuslav Sobotka v úterý v New Yorku ujistil předsedu irácké vlády Hajdara Abádího, že Česká republika je připravena dále aktivně pomáhat v boji proti organizaci Islámský stát.

Bilaterální setkání se uskutečnilo krátce po skončení summitu proti IS, terorismu a násilnému extremismu, který se konal na okraj Valného shromáždění OSN.

Předmětem společného jednání byla zejména aktuální situace v Iráku, který je klíčovou základnou pro působení Islámského státu. Premiér Sobotka při jednání zdůraznil, že Bagdád může nadále počítat s podporou Česka v boji proti IS. Jeho irácký protějšek prý vidí další boj proti IS spíše optimisticky.

Sobotka uvedl, že Česká republika uvažuje o dalších dodávkách munice bojovníkům proti IS v Iráku. Upřesnil, že už schválená druhá dodávka české munice by se do Iráku měla brzy dostat s pomocí Británie a USA, které to slíbily.

Nyní se v Česku podle premiéra diskutuje o možnosti připravit třetí dodávku zbraní nebo munice pro tento region. Česká republika podle něj může pomáhat i výcvikem iráckých sil a lékařskou asistencí.

Pomoc České republiky v Iráku byla i předmětem úterního jednání Sobotky s americkým viceprezidentem Joem Bidenem.

"Viceprezident Biden ocenil aktivní přístup České republiky v boji proti terorismu, především dodávky munice, které posíláme do regionu a která je velmi potřebná v současné fázi boje s Islámským státem," uvedl Sobotka v tiskovém vyjádření.

I ostatní zahraniční partneři ocenili podpůrnou roli, již podle Sobotky Česko v této otázce aktivně hraje. Kromě munice uvedl jako příklad, že české letouny Gripen tím, že pomáhají chránit vzdušný prostor jiných zemí NATO, umožňují, aby se stroje těchto zemí účastnily náletů na IS.

"Jsme aktivní součástí koalice, která bojuje proti IS," zdůraznil český premiér.

samotnému summitu proti terorismu Sobotka na briefingu řekl, že všichni věří, že boj proti IS bude vítězný, ale může trvat ještě dlouho. Na jednání podle něj zaznělo, že je třeba se věnovat mladým muslimům, aby se nepřipojovali k radikálnímu islámu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který premiéra na jednáních provázel, upřesnil, že je třeba se věnovat výchově a zaměstnanosti těchto mladých lidí.

Sobotka také zopakoval své přesvědčení, že k řešení migrační krize, které dnes Evropa čelí, je potřeba v první řadě stabilizovat situaci na Blízkém východě, zvlášť v Sýrii. To podle něj přitom není možné bez porážky či dramatického oslabení IS.