Poprvé jako rezidenční umělkyně jubilejní 120. sezony České filharmonie vystoupí v sobotu ve Dvořákově síni Rudolfina světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená. Doprovodí ji japonská pianistka Micuko Učidaová.

Po úspěchu z roku 2012 se obě interpretky vracejí do Prahy s novým koncertním programem. Představí tři desítky Schumannových, Dvořákových a Wolfových romantických písní a také Schönbergovy Kabaretní písně.

V podání umělkyň zazní také v Česku méně často uváděné Schumannovy Básně královny Marie Stuartovny. Kožená s Učidaovou spolupracuje už dlouho. Jak uvedla před třemi lety v rozhovoru, klavíristka je pro ni obrovskou inspirací. Dokáže podle Kožené rozehrát koncertní křídlo tak, aby znělo "jako celý orchestr".

Slavnou virtuosku pěvkyně považuje za jednu z pěti nejlepších klavíristek současnosti.

Programy spolu zkouší s předstihem jednoho až dvou let, dává jim to prý mnohem větší svobodu. "Tentokrát jsme věděly, že chceme do programu zařadit nějakého Schumanna a písně Marie Stuartovny jsou výrazným pozdním Schumannem: velmi prosté, docela statické s jednoduchými podkreslujícími akordy, zároveň však neuvěřitelně silné, dramatické, smutné," uvedla Kožená ve čtvrteční tiskové zprávě.

Písně Huga Wolfa prý miluje, zpívala již některé z těch jednodušších. Nyní ale prý nastal čas zabývat se dalšími. Jejich texty jsou opravdu velmi hluboké, textura téměř wagneriánská, tvrdí.

Do repertoáru přidaly také Dvořákovy Milostné písně. Podle Kožené jsou mladé a svěží, v porovnání s ostatními písněmi vnášejí do programu jinou barvu.

KONCERT

Magdalena Kožená - mezzosoprán
Dame Mitsuko Uchida - klavír
Dvořákova síň Rudolfina, Praha
10. října, 19.30 hodin

"A po vší té šíleně romantické hudbě jsem chtěla do programu zařadit něco lehčího, něco pro zasmání. Schönbergovy kabaretní písně jsou vzrušující směsí, mají v sobě lehkost, ale zároveň doprovod zkomponovaný jedním z nejskvělejších skladatelů své éry," dodala.

Při rezidenci u českých filharmoniků Kožená zazpívá na pěti koncertech. Kromě písňového recitálu ji čekají programy s orchestrem, komorním ansámblem, barokním souborem a swingovým bigbandem.

Jubilejní sezona České filharmonie si podle jejího generálního ředitele Davida Marečka zaslouží svoji rezidenční umělkyni, je rád, že se jí stala právě Kožená. "Z jejích pěti vystoupení se obzvlášť těším na listopadový koncert s Českou filharmonií pod taktovkou jednoho z nejzajímavějších dirigentů mladé generace Roberta Ticciatiho," řekl Mareček.

Související