Sólistou prvního koncertu abonentní řady B 120. sezony České filharmonie bude ve středu v pražském Rudolfinu ruský klavírista Nikolaj Luganskij. Pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka uvede Klavírní koncert č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova.

Ve druhé půli večera zazní Symfonie č. 5 e moll Petra Iljiče Čajkovského, kterou ČF koncem října uvede i na zájezdu v tokijské Suntory Hall.

Luganskij s ČF a stejným programem vystoupí v Rudolfinu také 15. a 16. října.

"Třetí klavírní koncert Sergeje Rachmaninova patří k technicky nejobtížnějším v klavírní literatuře. Jeho hudební bohatství zároveň vyžaduje interpreta, který je vybavený nejen fenomenální technikou, ale též hlubokým hudebním cítěním. Proto se nám spojení Nikolaje Luganského s Rachmaninovovým třetím koncertem jeví jako ideální a přirozené," uvedl generální ředitel filharmoniků David Mareček.

Luganskij se v pražském Rudolfinu představil již v roce 2011, kdy v rámci festivalu Dvořákova Praha na recitálu v Rudolfinu zahrál skladby Fryderyka Chopina a Ference Liszta.

Jeho učitelka, uznávaná klavíristka Tatiana Nikolajevová, Luganského označila za následovníka velkých ruských klavíristů.

Třiačtyřicetiletý klavírista pravidelně vystupuje ve významných koncertních síních a spolupracuje se světovými orchestry. Kritici na něm oceňují především jeho všestrannost.

Výběr druhé skladby koncertu ovlivnilo asijské turné ČF, na které orchestr odletí v posledním říjnovém týdnu. Čajkovského pátou symfonii si japonští partneři vybrali vedle Mé vlasti Bedřicha Smetany, Novosvětské Antonína Dvořáka, páté symfonie Ludviga van Beethovena, Rachmaninovova druhého klavírního koncertu a Koncertu e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.