Americký jazzový pianista Herbie Hancock poslední dobou žije jako poustevník. Hancock to řekl v pondělí, když přebíral cenu od neziskové organizace Americans for the Arts, referovala agentura AP.

„Protože vždycky na všechno kývnu, nejsem schopen pohnout s novým albem, na kterém pracuji už čtyři roky,“ prohlásil Hancock, když cenu přebíral. „Proto jsem si nově nařídil, že nebudu vycházet z domu a nebudu se věnovat ničemu jinému než albu. A co myslíte? Stejně jsem nakonec tady,“ dodal.

V rozhovoru pro časopis Billboard pak dodal, že pro novou desku má několik nápadů, ještě se ale nerozhodl, který na desce převáží. Hancock by prý ale rád spolupracoval s hudebníky Pharrellem Williamsem, Flying Lotusem a s Lotusovým basistou Thundercatem.

„Existuje tu určitá undergroundová scéna, která je zvlášť náchylná ke spolupráci s jazzem,“ tvrdí Hancock, podle nějž se tomuto „hnutí“ těžko dává sjednocující nálepka. Často jde o hudebníky míchající hip hop, rap a elektronickou hudbu s jazzovými či klasicistními prvy. „Jde částečně o experiment, částečně o pouliční muziku. To mě velmi zajímá,“ dodal.

Hancock naposledy roku 2010 vydal nahrávku The Imagine Project.

Brzy by se Hancock mohl objevit také v nové supergroup zvané Supernova, kterou se saxofonistou Waynem Shorterem chystá kytarista Carlos Santana. „Už roky mluví o tom, že spolu něco uděláme, a párkrát už jsme to zkoušeli,“ upřesnil Hancock, podle nějž ale hudebníci momentálně na ničem fixním dohodnuti nejsou.

Podle agentury AP se Herbie Hancock v poslední době také politicky angažuje v kampani proti jaderné energii. Hudebník se nedávno vrátil z energetické konference v indickém Mumbaji, navštívil také jadernou elektrárnu v Oslo, kde hovořil s politiky i vědci.

„Umění má tu moc, že dovede změnit srdce a přesvědčení lidí. Věřím, že to platí i o jaderné energii, kde je spousta lidí nedostatečně informovaná,“ míní Hancock.

V pondělí od neziskové organizace Americans for the Arts převzal cenu zvanou National Arts Award. Letos ji získali ještě filmová herečka Sophia Lorenová a zpěvačka Lady Gaga. V publiku byly celebrity ze světa hudby i umění – od zpěváka Tonyho Benetta a písničkáře Paula Simona až po umělce Jeffa Koonse.

„Srdce umělce je pořád stejné,“ uvedl v projevu Hancock. „Stále hrajeme hudbu, tvoříme umění a snažíme se s ostatními podělit o to, co nás dělá lidmi. Umění ale zároveň dovede přimět člověka, aby překročil zavedené způsoby myšlení a začal inovovat,“ dodal.