Předsednictvo ČSSD v sobotu vyzvalo olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila, aby kvůli obvinění z korupce rezignoval na všechny veřejné funkce. Přijalo stejnou výzvu, na které se v pátek shodlo grémium vládní strany.

Kauzou se má zabývat také ústřední výkonný výbor sociální demokracie, jehož zasedání dopoledne začalo v Praze. Rozbořila výzva předsednictva nepřekvapila a čeká, jak se k jeho případu vyjádří širší vedení ČSSD.

"Předsednictvo ČSSD vyzývá Jiřího Rozbořila, vzhledem k jeho trestnímu stíhání, aby rezignoval na všechny veřejné funkce. Politické grémium žádá krajskou organizaci ČSSD v Olomouckém kraji, aby neprodleně zahájila výběr nového lídra pro krajské volby," tlumočila ČTK usnesení užšího vedení strany její mluvčí Eva Gregorová.

Rozbořila se k rezignaci už minulý týden v Olomouci neúspěšně snažil osobně přesvědčit premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Hejtmana totiž podpořila většina sociálních demokratů olomouckého krajském výboru. Podle Sobotky tím převzali zodpovědnost za nesprávné rozhodnutí. Přes sílící tlak vedení strany na Rozbořilův odchod se z některých krajů ozývaly hlasy, že by k odchodu neměl být nucen.

Rozbořil, který čelí podezření z podplácení, na jednání ústředního výkonného výboru podle očekávání nedorazil. Podle premiéra tím přišel o příležitost se hájit.

Hejtman, který čelí podezření z podplácení, na jednání ústředního výkonného výboru podle očekávání nedorazil. Podle premiéra tím přišel o příležitost se hájit.

S obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost. Na svém rozhodnutí setrvat i přes obvinění ve funkci trvá a nevidí důvod, proč jezdit do Prahy. "Vše, co bylo řečeno a mohl jsem říct, jsem řekl. Má účast by rozhodnutí grémia ani předsednictva nezvrátila," řekl dnes hejtman.

Jako jediný z obviněných v olomoucké korupční kauze je Rozbořil stíhán na svobodě. Hejtman s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost.

Trojice dalších mužů je ve vazbě. Čelí obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení. Jde o olomouckého šéfa odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele exministra vnitra Ivana Langra.

Jednání ústředního výboru ČSSD nebylo svoláno kvůli Rozbořilově kauze, ale bylo dlouhodobě plánováno. Jeho tématem jsou volební řády v návaznosti na březnovou změnu stanov strany týkající se sestavování kandidátek.

Na výběru kandidátů ČSSD do voleb se podle ní mají nově podílet všichni straníci, nikoli jen výbory sociální demokracie a delegáti na konferencích. Na kandidátkách pro krajské a sněmovní volby pak musí být nejméně 40 procent žen.