Britská popová kapela Mumford & Sons vystoupí 20. května příštího roku v pražské O2 areně. Nabídne skladby z aktuálního alba Wilder Mind i písně z předešlých úspěšných titulů, jak za pořadatelskou agenturu Live Nation uvedl Petr Novák.

Mumford & Sons, kteří jsou nyní hudebně srovnáváni například s ranou tvorbou Coldplay, se do Prahy vrátí po třech letech. Poprvé se zde představili v roce 2013, kdy při prvním vystoupení v České republice zazpívali vyprodanému Velkému sálu pražské Lucerny své písně často vycházející z literárních textů.

Publikum se tehdy dočkalo skladby Roll Away Your Stone, jejíž inspirací byl Shakespearův Macbeth, nebo Dust Bowl Dance ovlivněné romány Johna Steinbecka.

"Kromě dusavého kopáku mají Mumfordi ještě druhou zbraň: zbrklé perkusivní úhozy na kytaru, které v nanovteřinách budují napětí, tlumením strun jej udržují a za občasného přífuku trojčlenné dechové sekce posléze gradují. Tuto "světskou" stránku vyvažuje ta "posvátná", kdy skupina přestane hrát a andělsky čistým čtyřhlasem zpívá a capella, dokud bendžo nenastartuje další vír tance," napsaly o koncertu HN.

Tehdejší vystoupení se mělo původně konat v klubové atmosféře Lucerna Music Baru, vzhledem k velkému zájmu posluchačů však bylo přesunuto do větších prostor. "To znamená, že se vrátíme. Rychle si uvědomujeme, že v České republice a dál na východ máme velký divácký potenciál," uvedl onehdy lídr kapely Marcus Mumford.

Oficiální předprodej vstupenek na koncert v květnu 2016 bude zahájen 3. listopadu, vstupenky budou stát 1290 až 1590 korun.

Kvartet pocházející z Londýna za svou debutovou nahrávku Sigh No More obdržel v roce 2011 cenu Brit Awards za nejlepší britské album. Kapela tehdy na scénu vnesla akustický zvuk, který v době elektronických klipů nikdo nečekal.

"Šmrdlali jsme v jazzových kombech, v bluesových i v rockových kapelách, měli jsme bubeníků "až po uši". A když jsme začali hrát jako Mumford and Sons, shodli jsme se, že bicí nepotřebujeme. Absence bubeníka se nejvíc projevuje na tom, jak stavíme písničky, občas mohou být trochu na jedno brdo. Ale vystačíme si s tím, že perkusivně využíváme kytary a klávesy," vyprávěl Marcus Mumford před třemi roky v rozhovoru pro HN.

V únoru minulého roku se skupina vrátila do londýnských Eastcote Studios, kde kdysi natáčela i svoji debutovou desku.

Nové album Wilder Mind přináší změnu zvuku. Místo typického bendža převládají syntetizátory a elektrické kytary. "Nebylo to tak, že bychom si při psaní nových písní akustické nástroje zakázali. Prostě to tak nějak samo vyplynulo. Navíc jsme se opět zamilovali do bicích," uvedla kapela.

"Pod dojmem desky Wilder Mind lze také úplně jinak vnímat obě předchozí alba Mumford & Sons. Za countryovou maskou je najednou možné dešifrovat široké spektrum vlivů − od současné britské rockové scény až po americké klasiky. Přesto Mumford & Sons s elektrickými nástroji přestali být originální a rozeznatelní po prvních akordech," napsaly o albu HN.

Mumford & Sons, známí svými energickými koncerty, hrají od roku 2007. Tvoří je vedle Marcuse Mumforda (zpěv, kytara, bubny, mandolína) také Ben Lovett (zpěv, klávesy, akordeon, bubny), Winston Marshall (zpěv, bendžo, dobro) a Ted Dwane (zpěv, basa, bubny, kytara).

Související