Americký prezident Barack Obama schválil vyslání necelé padesátky příslušníků speciálních jednotek USA, kteří budou fungovat jako poradci umírněných povstalců a pomáhat jim v boji proti ozbrojencům z organizace Islámský stát (IS).

Podle agentury Reuters se americký prezident Barack Obama tomuto kroku dlouho vyhýbal, protože nechtěl zemi nechat zatáhnout do další války na Blízkém východě. Půjde o vůbec první nasazení amerických pozemních jednotek v Sýrii.

"Úkolem amerických vojáků bude výcvik, poradenství a asistence," řekl Earnest s tím, že bližší podrobnosti o misi nemůže sdělit. Vojáci prý budou mít veškeré potřebné vybavení na svou obranu. Dodal také, Spojené státy strategii vůči IS nemění, pouze zintenzivňují dosavadní kampaň, aby podpořili umírněnou opozici.

"Vyslání zvláštních sil syrský konflikt nevyřeší, Spojené státy jsou stále toho názoru, že konflikt nemá vojenské řešení, ale diplomatické," řekl Earnest. Podle Washingtonu je klíčem vnitrosyrská politická dohoda.

Prezidentův mluvčí dále prohlásil, že USA nevylučují vyslání dalších speciálních sil také do sousedního Iráku. Americké pozemní síly se přímo v terénu na bojích proti ozbrojencům z IS nepodílejí. Svou roli dosud omezily pouze na výcvik iráckých a kurdských jednotek, u kterých fungují často právě jako poradci. Přímé dodávky zbraní pro kurdské povstalce, kteří kromě intenzivního boje s IS jsou v konfliktu s důležitým americkým spojencem, Tureckem, USA ale zatím neplánují.

Přesný počet příslušníků amerických zvláštních sil, kteří budou v Sýrii nasazeni, znám není. Earnest pouze řekl, že prezident Barack Obama schválil vyslání méně než 50 vojáků. O takovém počtu již dříve informovala agentura AP, zatímco jiný zdroj udával 20 až 30 vojáků.

Washington po nezdaru výcvikového programu pro vybrané zástupce syrských povstaleckých skupin mění svůj přístup ke krizi v Sýrii. Americký ministr obrany Ashton Carter tento týden v senátním výboru Kongresu USA prohlásil, že zesílí letecké údery a že plánuje i pozemní operace k podpoře opozice. Podobně mluvil i Earnest, který řekl, že některé povstalecké jednotky jsou jen 45 kilometrů od Rakky, metropole IS, a že i na jiných místech opozice zaznamenala vojenské úspěchy.

Spojené státy se údajně rozhodly zvýšit svou vojenskou aktivitu i v okolních zemích, a zintenzivnit tím tlak na radikály. Na jihotureckou základnu Incirlik, odkud spojenci útočí na islamisty, tak Washington vyšle další letouny, mezi nimi i stíhačky F-15 a A-10. Američané rovněž zvýší podporu, včetně té zpravodajské, určenou Jordánsku a Libanonu. Jordánci tak budou moci rozšířit nálety proti islamistům.

Celkově by se měla také zvýšit spolupráce s Iráčany, zejména v souvislosti s jejich ofenzivou proti IS ve městě Ramádí. V Irbílu, který je správním střediskem iráckého Kurdistánu, pak mají v boji s islamisty pomáhat i příslušníci nové speciální jednotky.

Rozhodnutí Washingtonu o vyslání malé skupiny příslušníků speciálních sil přichází v době, kdy Rusko, které na konci září začalo bombardovat povstalecké cíle v Sýrii, zvýšilo své vojenské nasazení ve válkou zmítané zemi. Moskva tvrdí, že se zaměřuje na IS, její nálety ale míří i na další skupiny bojující proti prezidentovi Bašáru Asadovi, mezi kterými jsou i povstalci podporovaní Washingtonem.