České drama Rodinný film získalo na Mezinárodním filmovém festivalu v Tokiu Cenu za nejlepší umělecký přínos. Informovala o tom Bohuslava Holubová z České televize, která byla koproducentem snímku.

Dvacet soutěžních děl posuzovala šestičlenná porota vedená režisérem Bryanem Singerem. "Na úspěch Rodinného filmu jsme hodně pyšní," řekl na tiskové konferenci v Tokiu producent filmu Jiří Konečný ze společnosti Endorfilm a připomněl, že "poslední český film, promítaný na zdejším festivalu, byl Kolja v roce 1996".

Rodinný film vznikl v mezinárodní koprodukci Česka, Německa, Slovinska, Francie a Slovenska. Jeho autorem je režisér slovinského původu Olmo Omerzu, který absolvoval pražskou FAMU a na mezinárodním poli uspěl už se svým absolventským snímkem Příliš mladá noc.

Rodinný film natočil v češtině a s českými herci. Ve filmu účinkují Daniel Kadlec, Jenovéfa Boková, Karel Roden, Vanda Hybnerová, Eliška Křenková nebo Martin Pechlát.

Ve snímku se manželé vydávají na vysněnou plavbu oceánem a doma zanechají dvě nedospělé děti, jimž nepřítomnost rodičů otevírá nové světy. Idyla a euforie ze získané svobody bez rodičovského dohledu zmizí ve chvíli, když se rodiče delší dobu neozývají.

Protože se jejich loď v bouři převrátila, veškeré spojení je přerušeno. Od tohoto okamžiku jsou doposud bezstarostní teenageři nemilosrdně vtahováni do světa dospělých.

"Snímek dokáže načrtnout velké množství témat – od problémů dospívání přes konflikt mezi bratry a nuance manželské krize až po přesné realistické vyobrazení života vyšší třídy – a nakonec složit všechny náhle a přitom neokázale se zjevující motivy do komplexního tvaru," napsaly o filmu HN.

Do českých kin vstoupí Rodinný film 10. prosince.

Související