Natáčení zatím největšího česko-čínského koprodukčního projektu, seriálu Poslední vízum, se přesouvá do Terezína. Na různých místech České republiky se natáčí už více než měsíc - štáb navštívil před terezínským památníkem i Prahu, Plzeň nebo Liberec.

Osmidílný seriál vypráví příběh čínského velvyslance v Rakousku, který měl před nacisty zachránit tisíce Židů. Natáčet se začal 16. září v Praze a zaměstnává přes 200 lidí. "Na projektu pracují dva samostatné česko-čínské štáby," uvedli producenti projektu Steve Lichtag a Tiefeng Shan ze společnosti Twin Star Film, která spolupracuje s čínskou Omnijoi TV.

Nyní se štáb přesune do Památníku Terezín, který bude kvůli tomu ve dnech 19., 20. a od 22. do 25. listopadu uzavřen. "Budeme tam natáčet především akční scény, například útěk hlavních postav z koncentračního tábora," uvedl Pavel Berčík, výkonný producent seriálu.

Série by měla být v České republice dokončena do konce listopadu. Poté se štáb včetně několika českých herců, kterých v projektu hraje více než třicet, přesune do Šanghaje na dotočení posledních scén.

"Moje role se jmenuje Hans a je to ta nejzápornější postava, esesman, který jde po hlavní postavě jménem Pu Ti-cou," přiblížil Jan Révai, který má z českých herců v seriálu nejvýraznější roli. V dalších se objeví například modelka Kateřina Sokolová nebo slovenská herečka Natalia Germani, která ztvárnila hlavní roli židovské houslistky.

Poslední vízum by měly vysílat na podzim příštího roku dvě největší čínské televizní stanice CCTV a Jiangsu TV. V jednání je i americká stanice FOX a jedna z českých televizí.

Děj seriálu vychází z životního příběhu čínského velvyslance Feng-Šana, který v letech 1938 až 1940 pracoval jako čínský konzul na velvyslanectví ve Vídni a měl zachránit tisíce Židů před koncentračními tábory tím, že jim vydával víza a pomáhal s vycestováním z Evropy. To však nikomu neprozradil až do své smrti v roce 1997, po které se mu začalo přezdívat "čínský Oskar Schindler".