Státní fond kinematografie zřejmě bude pravidelně dostávat peníze ze státního rozpočtu. Mělo by jít zhruba o 180 až 200 milionů korun ročně. Předpokládá to vládní novela audiovizuálního zákona, kterou tento týden poslancům doporučil schválit volební výbor.

Předlohu, která rovněž zprůhledňuje systém filmových pobídek pro zahraniční filmaře tak, aby natáčeli v Česku, již dříve podpořil kulturní výbor.

Cílem předlohy je podle ministerstva kultury vytvoření nového stabilního zdroje podpory kinematografie. Peníze mají směřovat hlavně na výrobu českého filmu a jeho propagaci v zahraničí a na podporu kin.

Výše každoroční státní dotace fondu bude podle novely odpovídat jeho výnosům z audiovizuálních poplatků v předchozím roce.

Druhou změnou je úprava poskytování filmových pobídek. V současné době se výzva k podávání žádostí zveřejňuje pouze na začátku roku, podle novely by to mělo být možné kdykoliv během roku. Změna by měla zamezit odchodu zahraničních produkcí do jiných států. Na letošní rok se na pobídky počítá s částkou až 800 milionů korun.

Poslanci volebního výboru nepodpořili pozměňovací návrh, který vycházel z podkladů Asociace filmových a televizních producentů a jehož cílem podle předkladatelů bylo dále zpřehlednit systém hodnocení projektů a rozdělování finančních prostředků.

Pozměňovací návrh odmítl také Státní fond kinematografie, podle kterého novelu v předkládaném znění podporuje široká filmařská obec.

Útrata zahraničních produkcí v Česku od zavedení pobídek před čtyřmi lety roste. Letos eviduje fond kinematografie zájem o pobídky za 1,2 miliardy korun. Jde o 71 zahraničních a domácích projektů s termínem natáčení v letošním a příštím roce.

Novela, kterou čeká druhé sněmovní čtení, přinese podle předkladatelů také větší transparentnost rozhodování členů rady fondu.

Související