Odborník na Tintinova dobrodružství byl tento týden ve Velké Británii jmenován vůbec prvním profesorem komiksu.

Devětapadesátiletý francouzský komiksový scenárista a kritik Benoît Peeters začne s tímto titulem od léta 2016 vyučovat na Lancaster University na severozápadě Anglie, jak uvedla agentura AFP.

„Chci zkoumat vztahy mezi historií komiksu a jeho současnou podobou, mezi světem francouzských a belgických bande dessinée a mezi komiksy a grafickými romány,“ uvedl Peeters, který je známý především jako odborník na Tintinova dobrodružství, tedy komiksovou sérii vytvořenou kreslířem Hergém. Právě jeho životopis patří k Peetersovým nejznámějším dílům.

Kromě toho Peeters napsal životopis jednoho z prvních autorů komiksů z 19. století Rodolpha Töpffera či francouzského filosofa Jacquese Derridy. Sám je též scenáristou známého belgického stripu nazvaného Les Cités Obscures.

Na univerzitě bude Peeters přednášet a vést tvůrčí workshopy po dobu tří let.

„Když jsem studoval v Paříži, chtěl jsem nastoupit na doktorské studium komiksu, ale tehdy to bylo nemožné,“ řekl Peeters v rozhovoru pro deník Guardian, v němž dodal, že Francie je ohledně komiksů stále konzervativní. „Kanada i Belgie jsou na tom jinak, ale akademický svět ve Francii komiks neuznává,“ dodal.

Přitom díla jako íránský Persepolis od Marjane Satrapiové, Maus amerického autora a nositele Pulitzerovy ceny Arta Spiegelmana nebo tři roky staré Building Stories od Američana Chrise Warea jsou podle Peeterse stejně „mistrovská“ jako kdysi právě Tintinova dobrodružství. „I ti, kdo jsou vůči komiksu skeptičtí, mohou najít alespoň jednu knihu či jednoho autora, který je osloví,“ míní Peeters.

Pozici profesora komiksu univerzita zřídila ve spolupráci s festivalem Lakes International Comic Art, který se koná v hrabství Cumbria rovněž na severozápadě Anglie. Peeters bude v příštím roce jedním z jeho hostů.

Podle univerzity zřízení postu významně posílí celospolečenský význam komiksů. „Naši univerzitu, a zejména její tvůrčí semináře, to rozšíří o další rozměr,“ vysvětlil Simon Guy, děkan Fakulty umění a společenských studií na Lancaster University.

V interview pro britský deník Independent doplnil, že jmenování profesora komiksu „neznamená, že studenti se budou flákat čtením mangy,“ jak Guy řekl. „Jejich práce bude spočívat ve zkoumání dopadů komiksu na společenost, kulturu, ekonomii a vědu,“ dodal.

Zpráva o Peetersově jmenování byla zveřejněna v den vernisáže výstavy v londýnském Somerset House. Ten nyní až do 31. ledna pod názvem Herge's Masterpiece vystavuje právě komiksy s Tintinem.

Související